Wieliczka. Ruszył nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego. Jego formuła jest nowa

  • Dziennik Polski
To trzeci Wielicki Budżet Obywatelski. Nabór projektów rozpoczął się w tym tygodniu i potrwa do 24 kwietnia. Wnioski są przyjmowane na dzienniku podawczym Urzędu Miasta w Wieliczce (ul. Powstania Warszawskiego 1). Można je składać osobiście lub przesyłać pocztą.

Jolanta Białek

Tegoroczny BO jest inny od projektów prowadzonych w 2014 roku oraz latach 2015-2016. Wtedy można było zgłaszać wyłącznie inwestycje, a teraz tylko tzw. miękkie projekty. W związku z tym zmniejszona została „obywatelska” pula pieniędzy - do 600 tys. zł (w poprzednich latach było to 1 mln zł i 1,5 mln zł). Zmieniona formuła budżetu obywatelskiego ma zaangażować w projekt jeszcze więcej mieszkańców i grup społecznych niż było to dotychczas.

Ponieważ tym razem wszystko jest inaczej, zaplanowano także konsultacje dla mieszkańców chcących wziąć udział w przedsięwzięciu. - Konsultacje w sprawie BO odbędą się 10 kwietnia w godz. 15-17.30 w magistracie. Będą tam dyżurować m.in. kierownicy urzędowych jednostek odpowiadających za ten projekt, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania mieszkańców - zapowiada wiceburmistrz Wieliczki ds. społecznych Rafał Ślęczka.

Trzeci Wielicki Budżet Obywatelski ma być realizowany w cyklu rocznym i dużo szybciej niż poprzednie takie projekty. Już w pierwszych dniach maja ma być gotowa lista wniosków, które komisja BO oceniająca je pod względem formalnym i merytorycznym zakwalifikuje do finału swoistego konkursu. Powszechne głosowanie nad projektami - za pomocą papierowych ankiet oraz poprzez internet- zaplanowano od 8 do 19 maja, a lista przedsięwzięć, które będą realizowane z obywatelskiej puli ma zostać ogłoszona już kilka dni później.

- Zakładamy, że wśród propozycji zgłoszonych do BO pojawi się sporo letnich imprez, typu pikniki z okazji zakończenia roku szkolnego czy dożynki, dlatego ważne jest, by mieszkańcy mogli ruszyć z przygotowaniem takich projektów jak najszybciej, a więc od początku czerwca - mówi Rafał Ślęczka.

Prawo udziału w BO mają mieszkańcy gminy Wieliczka, którzy ukończyli 16 lat. Do trzeciej edycji projektu można zgłaszać wnioski z 13 dziedzin, od ochrony przyrody i zdrowia, poprzez edukację, kulturę i turystykę, po promocję gminy i współpracę organizacji pozarządowych, a nawet - współdziałanie ze społecznościami innych państw.

Ustalono też górną granicę dla kosztów przedsięwzięć zgłaszanych do nowej edycji BO. Wartość jednego projektu nie może być wyższa niż 30 tys. zł (oznacza to, że wspartych „obywatelskimi” pieniędzmi zostanie co najmniej 20 przedsięwzięć), przy czym wydatki na tzw. twarde koszty np. zakup materiałów potrzebnych do realizacji danego przedsięwzięcia, można będzie przeznaczyć nie więcej niż 30 proc. pozyskanej kwoty.

Informacje o trzeciej edycji Wielickiego Budżetu Obywatelskiego oraz wszystkie związane z tym projektem dokumenty i formularze są dostępne na www.wbo.wieliczka.eu.

wielicki@dziennik.krakow.pl

WIDEO: 587 zadań w krakowskim budżecie obywatelskim 2017

Źródło: gazetakrakowska.pl

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości