Wieliczka. III Budżet Obywatelski zainteresował mniej osób niż poprzednie edycje projektu

  • Dziennik Polski
Do III Wielickiego Budżetu Obywatelskiego można było zgłaszać wyłącznie „miękkie” projekty, a do podziału było 600 tys. zł. Do finału swoistego konkursu zakwalifikowano 36 przedsięwzięć. Ostatecznie funduszy wystarczy na realizację 21 projektów, które uzyskały największe poparcie w powszechnym głosowaniu.

Jolanta Białek

- Fundusze z budżetu obywatelskiego, będą przekazywane mieszkańcom na zasadzie refundacji kosztów, po przedstawieniu w urzędzie faktur związanych z __organizacją danego wydarzenia - zapowiada Rafał Ślęczka wiceburmistrz Wieliczki ds. społecznych.

Najwięcej punktów (2016) zgromadził projekt organizacji 12. Dni Węgrzc Wielkich. Ta miejscowość jest jedyną, która zdobyła „obywatelskie” pieniądze na dwa przedsięwzięcia: propozycja węgrzcańskiej imprezy „Żegnaj lato na rok” ma 1597 „wskazań” (trzecie miejsce w rankingu). Natomiast drugą w kolejności ilość punktów (1856) zebrał pomysł organizacji cyklu wydarzeń pod hasłem „Integracja mieszkańców Brzegów i Grabia poprzez edukację, kulturę i sport”.

W pierwszej dziesiątce przedsięwzięć, które zdobyły największe poparcie znalazły się także: zajęcia „Uzdolniona młodzież naszą przyszłością” (1398 pkt.), warsztaty i wycieczki „Harmonijny rozwój miasta od średniowiecza po nowoczesną aglomerację funkcjonującą na zasadzie zrównoważonego rozwoju, na przykładzie Wrocławia” (1394), projekt „Tradycja i piękno narodu polskiego poprzez taniec i śpiew naszych praojców” (1318), impreza integracyjna dla mieszkańców gminy „Powitanie lata w Mietniowie” (1261), projekt „Q-lturalny Grajów 2017” (1212), akcja „Poznajemy Polskę z mamą i tatą” (1136), szkolenia z pierwszej pomocy oraz technik surwiwalowych i harcerskich dla dzieci i młodzieży z gminy Wieliczka (1116).

Wśród „wygranych” najwięcej jest projektów sołeckich i szkolnych. Natomiast „pod kreską” znalazło się stosunkowo dużo propozycji z osiedli.

36 projektom zakwalifikowanym do finału BO przyznano w sumie 30 704 punkty; na przedsięwzięcia oddano łącznie 7536 głosów. To mniej niż podczas dwóch poprzednich edycji wielickiego BO, do których można było zgłaszać wyłącznie projekty inwestycyjne (na wnioski do BO 2014 oddano ponad 13 tys. głosów, a na lata 2015-2016 - prawie 8700 głosów).

- Może rzeczywiście zainteresowanie mieszkańców było nieco mniejsze, ale trudno to tak oceniać, bo z kolei tym razem zgłoszono do BO dużo większą liczbę projektów niż w dwóch poprzednich edycjach. A to także pokazuje aktywność mieszkańców - uważa Rafał Ślęczka.

Wiadomo już, że w 2018 roku realizowany będzie kolejny wielicki BO, prawdopodobnie jeszcze w innej formule. Jest szansa, że za rok można będzie zgłaszać zarówno projekty inwestycyjne, jak i „miękkie”.

b]ZOBACZ RÓWNIEŻ: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 3[/b]

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości