Trzeci budżet ma skusić więcej mieszkańców

  • Dziennik Polski
Wieliczka. Budżet obywatelski 2017 będzie inny niż poprzednie. Nie zgłosimy już inwestycji.

Jolanta Białek

Budowa miejsc rekreacji oraz placów manewrowych, a także montaż tablic informacyjnych w wielu sołectwach - przede wszystkim takie przedsięwzięcia były realizowane w ramach dwóch dotychczasowych edycji Wielickiego Budżetu Obywatelskiego. Innych wniosków niż inwestycyjne mieszkańcy nawet nie zgłaszali, bo bronił tego jeden z zapisów w regulaminie projektu.

Trzeci wielicki BO będzie inny. - Teraz nie można będzie zgłaszać inwestycji, chcemy postawić wyłącznie na „miękkie” projekty, takie jak np. organizacja różnorodnych warsztatów i wydarzeń, zajęć dla dzieci lub seniorów czy też wydanie jakiejś publikacji - zapowiada Magdalena Golonka z wielickiego magistratu.

Jak mówi, nowa formuła budżetu obywatelskiego powinna zaangażować w ten projekt jeszcze więcej mieszkańców i grup społecznych niż było to dotychczas.

- Chodzi o to, by z wielickiego budżetu obywatelskiego mogło skorzystać jak najwięcej osób - dodaje urzędniczka.

Obecnie jest opracowywany nowy regulamin BO, powinien być on gotowy na przełomie stycznia i lutego, a ogłoszenie naboru „obywatelskich” wniosków jest planowane w marcu. Projekt w nowej formule ma być realizowany w cyklu rocznym. Do dyspozycji mieszkańców zostanie przeznaczona najprawdopodobniej kwota porównywalna z dotychczasowymi edycjami BO (w 2014 roku był to 1 mln zł, a w BO na lata 2015-2016 - 1,5 mln zł).

Wygląda na to, że kolejna edycja wielickiego BO ruszy wcześniej, niż uda się zakończyć realizację „obywatelskich” inwestycji, które zdobyły najwięcej głosów mieszkańców w ramach projektu na lata 2015-2016. Wybrano wtedy trzy zadania: modernizację obiektów Klubu Sportowego Wieliczanka, budowę placów manewrowych (parkingów) w ośmiu sołectwach oraz wykonanie miejsc rekreacji, przede wszystkim plenerowych siłowni w kilkunastu wioskach i na dwóch miejskich osiedlach.

Na razie zakończono tylko tę ostatnią inwestycję. Przetarg na Wieliczankę, która ma zyskać m.in. nową nawierzchnię i ogrodzenie boiska, infrastrukturę dla lekkoatletów (rzutnie do oszczepu i kuli) oraz trybuny dla 200 widzów, a także oświetlenie i plac zabaw, udało się rozstrzygnąć dopiero za trzecim podejściem. Te prace mają ruszyć jak tylko pozwoli na to pogoda, a ich zakończenie przewidziano w kwietniu tego roku.

W kolejce czekają jeszcze place manewrowe na wioskach.

- Przetarg na tę inwestycję zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu. Place powinny być gotowe w czerwcu tego roku - twierdzi Magdalena Golonka.

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości