Spotkania ze sztuką Jerzego Nowosielskiego

Autor pomysłu:
Mirosław Maciążek
Status:
projekt w głosowaniu
Szacowany koszt:
5 200 zł
Lokalizacja:
Warszawa, Kościół parafialny p.w. Opatrzności Bożej w Wesołej oraz Dom Rekolekcyjny przy ul. P. Skargi 2
Poparcie pomysłu: 2
Spotkania dają możliwość poznania dzieła Nowosielskiego w kościele w Wesołej - wyjątkowego miejsca, w którym artysta zaprojektował całość wystroju i wyposażenia: polichromie, witraże, elementy w prezbiterium, posadzkę itd. Dla uczestników jest to okazja zrozumienia programu wnętrza i wniknięcia w teologiczny przekaz sztuki krakowskiego mistrza, łączącego tradycję ikony z nowoczesnością.

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców
Spotkania są bezpłatne i ogólnodostępne. Przeznaczone są dla młodzieży, studentów, osób dorosłych i seniorów z Wesołej, a także każdej dzielnicy Warszawy oraz dla osób przyjezdnych, zainteresowanych twórczością Jerzego Nowosielskiego.
Informacje dotyczące daty i godziny spotkania będą publikowane na stronach internetowych parafii, dzielnicy Wesoła, portalach społecznościowych oraz w formie plakatów zawieszonych na słupach ogłoszeniowych.

Pełny opis projektu

Projekt zakłada realizację czterech spotkań z historykiem sztuki, które odbędą się w kościele i kaplicy w Wesołej przy ul. Piotra Skargi 2. Spotkania odbędą się raz w miesiącu od marca do czerwca 2019 roku. Planowana jest jedna wybrana niedziela danego miesiąca.
Uczestnictwo w nich jest bezpłatne i niewymagające zapisów.
Zwiedzanie z historykiem sztuki pozwala na lepsze zrozumienie obiektu z którym mieszkańcy dzielnicy obcują na co dzień, a także dostępne jest dla wszystkich mieszkańców Warszawy - jako możliwość zapoznania się z historią i znaczeniem dzieła Jerzego Nowosielskiego w Wesołej. Pierwsza edycja projektu cieszyła się zainteresowaniem mieszkańców a także ogólnopolskim. Pojawiło się wiele głosów w społeczności Wesołej, aby projekt kontynuować ponieważ nie wszyscy zainteresowani zdołali wziąć udział w spotkaniach w 2016 roku.

Oprowadzanie po kościele i kaplicy ma na celu zapoznanie uczestników z historią świątyni, pracą Jerzego Nowosielskiego w Wesołej, z programem ikonograficznym wnętrz, interpretacją formy i treści malowideł, ze znaczeniem sztuki ikony i z biografią twórcy. Umożliwi lepsze poznanie tej realizacji i osadzenie jej we właściwym kontekście - posoborowej rewizji tradycji, a jednocześnie ekumenicznego myślenia o formach sztuki sprzed schizmy.
Spotkania mają charakter popularnonaukowy, przewidziane są w formie wykładu połączonego z prezentacją multimedialną. Zaplanowany jest czas na zadawanie pytań przez uczestników. Na zakończenie uczestnicy otrzymają materiały edukacyjne podsumowujące informacje o kościele i kaplicy.
Podczas pierwszej edycji projektu znalazło się wiele osób, które dzieliły się swoimi wspomnieniami i anegdotami związanymi z obecnością Jerzego Nowosielskiego w Wesołej. Spotkania miały więc także wymiar wspólnototwórczy dla mieszkańców Wesołej.

Uzasadnienie dla realizacji projektu

Projekt wychodzi naprzeciw potrzebie edukacyjnej mieszkańców dzielnicy, a także często zgłaszanej potrzebie zwiedzających z innych dzielnic i z całej Polski, którzy nie mają okazji zobaczyć dzieła Jerzego Nowosielskiego i zaczerpnąć o nim szczegółowych informacji.
Projekt realizuje kilka ważnych postulatów:
- promocji kościoła p.w. Opatrzności Bożej jako zabytku o wysokich walorach artystycznych w Warszawie-Wesołej;
- promocji dzielnicy Wesoła jako miejsca wartego obejrzenia;
- edukacji artystycznej mieszkańców;
- udostępnienia zabytku chętnym do zwiedzania poza czasem trwania nabożeństw.
Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych
- wynagrodzenie dla prowadzącego spotkania historyka sztuki (oprowadzanie po kościele i kaplicy, opracowanie treści broszury, prezentacji multimedialnej, obsługa techniczna wydarzenia) – 1500 zł
- koszt materiałów promocyjnych i edukacyjnych (projekt graficzny plakatu i broszury, druk w kolorze, promocja wydarzenia w mediach) - 800 zł
- trzy projekty graficzne kartek pocztowych kościoła Opatrzności Bożej - 1500 zł
- druk 3 x 1000 sztuk kartek pocztowych - 1200 zł
- eksploatacja/udostępnienie budynku - 200 zł
Typ pomysłu:
edukacja
Dla kogo:
mieszkańcy dzielnicy

Oficjalne głosowanie organizuje Urząd gminy Wesoła

Lokalizacja: ul. W. Raczkiewicza 33, 05-075 Warszawa Telefon 22 773 60 00

Dodając komentarze korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane wypowiedzi są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku (Link do https://www.facebook.com/policies)

Widzisz problem?

Jeśli realizacja tego pomysłu budzi Twoje wątpliwości