Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Toszka. Pokazy ratownicze z użyciem zakupionego sprzętu

Autor pomysłu:
Status:
realizowany
Szacowany koszt:
25 000 zł
Lokalizacja:
Toszek
Poparcie pomysłu: 5
Ochotnicza Straż Pożarna w Toszku to najdłużej działająca jednostka na terenie Gminy Toszek. Lokalizacja oraz przynależność OSP w Toszku do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego sprawia, iż obsługuje ona około 80% zdarzeń na terenie gminy spośród wszystkich jednostek OSP.

W związku z coraz większą liczbą interwencji toszeckich strażaków, nie tylko związanych z pożarami, ale również z ratownictwem medycznym oraz wypadkami przedstawiamy Państwu niniejszy projekt.

Propozycja zakupu sprzętu medycznego ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców Gminy Toszek szczególnie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) jest główną przyczyną śmierci w Europie i dotyczy około 700 000 osób rocznie. Nieoczekiwane, nagłe zdarzenie jakim jest zatrzymanie krążenia powoduje, że jest ono zawsze dużym wyzwaniem dla osób niosących pomoc. Zwiększyć przeżywalność może pomóc defibrylator AED będący na wyposażeniu toszeckich strażaków, biorących udział w zdarzeniach na terenie całej gminy. Automatyczny defibrylator zewnętrzny w skrócie AED (ang. Automated External Defibryllator) jest to urządzenie, które po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego analizuje rytm serca i określa czy poszkodowany wymaga defibrylacji. Defibrylator po uruchomieniu wydaje jasne komendy w języku polskim i podpowiada po kolei co należy zrobić. Pomaga także przy samej reanimacji podając odpowiednie tempo prowadzenia ucisków. Po licznych badaniach stwierdzono, że wczesne użycie defibrylatora powoduje zwiększenie wskaźnika przeżyć, natomiast jeżeli defibrylację wykonano w ciągu 3 minut od chwili zatrzymania krążenia wskaźnik ten wzrasta w niektórych przypadkach nawet do 75%.
Naszym strażakom również bardzo potrzebny jest agregat prądotwórczy, platforma ratownicza, posiadająca szereg zastosowań - głównie przy wypadkach komunikacyjnych oraz zestaw do tlenoterapii, dzięki któremu będą oni w stanie wspomóc osoby poszkodowane w wyniku różnego rodzaju zdarzeń, najczęściej związanych z pożarami, podtruciem tlenkiem węgla itp., które powodują ostrą niewydolność oddechową.
Typ pomysłu:
bezpieczeństwo
Dla kogo:
mieszkańcy całego miasta / całej gminy

Oficjalne głosowanie organizuje Urząd Miejski w Toszku

Lokalizacja: ul. Bolesława Chrobrego 2, 44-190 Toszek Telefon +32 237 80 30

Dodając komentarze korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane wypowiedzi są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku (Link do https://www.facebook.com/policies)

Widzisz problem?

Jeśli realizacja tego pomysłu budzi Twoje wątpliwości