Budżet obywatelski Tarnów. Mieszkańcy mogą podzielić 2 miliony. Tylko w internecie

  • Gazeta Krakowska
Wczoraj w Tarnowie rozpoczęło się głosowanie nad projektami budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy mogą wybierać spośród 17 pomysłów

Paulina Marcinek

Głosowanie nad propozycjami tarnowian zgłoszonymi do szóstej edycji budżetu obywatelskiego rozpoczęło się w poniedziałek o północy. Przed południem swojego poparcia projektom udzieliło 54 mieszkańców. Pomysłodawcy dwoją się i troją, żeby zachęcić do wskazania właśnie ich inicjatyw. Zadanie utrudnia im fakt, że można to zrobić wyłącznie za pośrednictwem internetu.

Kontrowersje na jednym z portali społecznościowych wzbudził sposób zbierania podpisów przez Radę Osiedla Gumniska-Zabłocie. Mieszkańcy na papierowych listach podawali swoje imię i nazwisko, imię ojca i PESEL, czyli dane potrzebne do głosowania za pomocą internetu.

- To były tylko listy poparcia naszego projektu, prowadzone w ramach działań promocyjnych. Chcieliśmy poznać orientacyjną liczbę osób, które popierają nasz pomysł. Nie robiliśmy tego po to, żeby głosować za mieszkańców przez internet - tłumaczy Iwona Bryg, jedna z pomysłodawców projektu budowy boiska wielofunkcyjnego i placu zabaw dla dzieci.

Sekretarz miasta, Aleksandra Mizera tłumaczy, że jak dotąd magistrat nie ma sygnałów na temat nieprawidłowości. Przypomina jednak, że jednym ze zgłoszeń sprzed roku zajęła się policja. - Pewna z mieszkanek twierdziła, że ktoś za nią zagłosował, posługując się jej danymi - mówi Mizera. Postępowanie zostało umorzone.

Innym społecznikom zbieranie poparcia w formie papierowej nie do końca się podoba. Obawiają się, że takie akcje mogą wprowadzać w błąd mieszkańców. - W tamtym roku organizowaliśmy wiele pikników, chodziliśmy po sąsiadach z laptopami i telefonami, żeby pomóc im zagłosować zgodnie z regulaminem. Będziemy tak robić także tym razem - mówi Karolina Mochylska, pomysłodawczyni projektu odnowy fontanny w Parku Sanguszków.

Głosowanie potrwa do 28 czerwca na stronie: bo.tarnow.pl.

Lista projektów: 1. Lokalne Centrum Aktywności Ekologicznej na Chyszowie, 2. Remont chodników na os. Strusina, 3. Remont ul. Konnej, 4. Warsztaty kulinarno-edukacyjne, 5. Tarnowskie Centrum Sportów Elektronicznych, 6. Plaża miejska nad Wątokiem, 7. Plenerowa siłownia na os. Legionów, 8. Zielone boiska na os. Legionów, 9. Strefa rekreacji „Terlikówka”, 10. Kontynuacja budowy Parku Westerplatte, 11. Inwestycje infrastrukturalne na Os. Zielonym, 12. Modernizacja boisk na os. Westerplatte, 13. Międzyosiedlowe Centra Aktywności Senioralnej, 14. Fontanna dla Parku Sanguszków, 15. Parking przy zbiegu ul. Pułaskiego i Głowackiego, 16. Centrum Rozwoju Rodziny, 17. Rany, boskie Polska!

WIDEO: Miliardy na kolej w Małopolsce

Źródło:

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości