Mieszkańcy zgłosili do Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego ponad sto pomysłów

  • Kurier Poranny
Suwalczanie stawiają głównie na budowę placów zabaw, fragmentów ulic, dróg dojazdowych do garaży, ścieżek rowerowych, czy parkingów

Helena Wysocka

Ale są też pomysły oryginalne, do których z pewnością należy Bike Park. To park rowerowy z torem przeszkód, stacją naprawy rowerów, a także miejscem odpoczynku dla rowerzystów. Park byłby przeznaczony dla młodzieży i dzieci, bo tor przeszkód zawierałby kilka tras przejazdów, zróżnicowanych zarówno pod względem stopnia trudności jak też nawierzchni. Autorzy projektu chcieli, aby trasy były i kamienne, i drewniane, a wśród przeszkód np. ziemne muldy, czy ostre wiraże. Podkreślali, że park uzupełni ofertę atrakcji rowerowych w mieście, a także umożliwi doskonalenie technik jazdy.

Był też pomysł, aby zorganizować ucztę dla melomanów, czyli kilkudniowy festiwal promujący muzykę niemieckiego kompozytora Jana Sebastiana Bacha. Ten projekt miał nie tylko spełnić oczekiwania sympatyków muzyki poważnej, ale też, a może przede wszystkim edukować. Zarówno młodzież, której w wielu przypadkach nazwisko kompozytora nic nie mówi, jak też miejscowych muzyków, czy śpiewaków. Edukacyjną rolę pełni też organizowana od kilku lat, a realizowana w ramach Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego Szkoła Cukrzycy. To cykl wykładów podczas których specjaliści opowiadają o skutkach, przyczynach choroby, powikłaniach i sposobie zapobiegania. Uczestnicy zajęć mają okazję, by skorzystać z bezpłatnych badań czy porad dietetyka.

Do ciekawych, a na pewno pożytecznych inicjatyw należy zaliczyć Encyklopedię Suwalskiego Seniora, czyli kompendium informacji dla osób starszych. Książeczka zawiera sto wybranych haseł, które są pomocne przy rozwiązywaniu problemów zdrowotnych, z zakresu pomocy społecznej, ale też zawiera propozycje aktywnego spędzenia wolnego czasu. Encyklopedia została przekazana bezpłatnie dla seniorów.

Suwalczanie, w ramach SBO zadbali też o upamiętnienie wybitnego reżysera, urodzonego w mieście nad Czarną Hańczą Andrzeja Wajdy. Przed rodzinnym domem została ustawiona ławeczka z postacią siedzącego reżysera, a obok – tablica informacyjna, która opisuje jego twórczość i osiągnięcia artystyczne. Pięknie i to za sprawą suwalczan, którzy zgłosili projekt do Budżetu Obywatelskiego została odrestaurowana brama wjazdowa do dawnych koszar przy ulicy Pułaskiego oraz cokół znajdującego się tam pomnika. A w przyszłym roku mają być odrestaurowane rzeźby, czyli stojące na bramie orły. Był też pomysł, aby zagospodarować jeszcze teren byłych koszar i urządzić Park Ułański. Zaniedbana dziś nieruchomość miała być atrakcyjnym miejscem wypoczynku, a także elementem edukacji historycznej. W koszarach stacjonował bowiem 2 Pułk Ułanów Grochowskich o którym opowiadałaby wystawa plenerowa i makieta z odlewem dawnego garnizonu. Ale pomysł, póki co, przepadł w głosowaniu.

Zobacz koniecznie: budzetalert.pl
oraz
Interesuje Cię budżet obywatelski w Twojej gminie. Wejdź na budzetalert.pl i działaj z nami

Do czego służy serwis budzetalert.pl

W serwisie Budżet Alert dowiesz się, czy w Twojej gminie jest budżet obywatelski. Znajdziesz tu aktualny harmonogram, poznasz zasady zgłaszania projektów, dowiesz się kiedy i gdzie oficjalnie zgłosić projekt. Budżet Alert pozwala Ci również opublikować Twój pomysł, opisać, go, dodać zdjęcia, oznaczyć miejsce na mapie i przedstawić innym, aby zbudować poparcie. Jeśli nie masz pomysłu, u nas możesz znaleźć inspirację. Możesz również przeglądać pomysły, które proponują do realizacji mieszkanki i mieszkańcy Twojej najbliższej okolicy. Będziesz wiedział na co możesz zagłosować.

Budżet alert

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości