Dzięki naszemu portalowi samorządowcy przekonują się do budżetów obywatelskich

  • Kurier Poranny
Na Suwalszczyźnie niektóre samorządy, dzięki Budżetowi Alert, też rozważają możliwość wprowadzenie budżetu obywatelskiego. Do takich należy gmina Suwałki. – To bardzo fajna inicjatywa – mówi wójt Zbigniew Mackiewicz. – Ale przed jej wdrożeniem musimy dobrze zastanowić się nad zasadami.

Helena Wysocka

Gmina jest bowiem „obwarzankowa”, położona wokół miasta. A to oznacza, że realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego projekty byłyby wykorzystywane przez mieszkańców jednej, góra dwóch wsi, a nie przez wszystkich. Poza tym, wygrałyby te, które dotyczyłyby większych sołectw. Mieszkańcy małych wsi byliby poszkodowani.

- Dobrym rozwiązaniem byłaby realizacja przedsięwzięć dla wszystkich – dodaje wójt. – Mam na myśli np. dofinansowanie do wymiany pieców centralnego ogrzewania.

Zbigniew Mackiewicz nie wyklucza, że szczegóły zostaną dopracowane już w przyszłym roku. Natomiast Tomasz Naruszewicz, wójt Bakałarzewa mówi, że w jego gminie już coś na kształt Budżetu Obywatelskiego funkcjonuje. To fundusze sołeckie, czyli pula środków, która co roku pozostaje do dyspozycji mieszkańców każdej wsi.

- Oni decydują co należy wykonać – dodaje wójt.

Bywa, że sołtysi porozumiewają się ze sobą i składają się na jedną większą inwestycję, np. remont drogi, która przebiega przez osady. Albo malują wiaty przystankowe, żwirują drogi, czy wymieniają uliczne lampy.

Szans na wprowadzenie Budżetu Obywatelskiego nie ma, przynajmniej w nadchodzącym roku w gminie Krasnopol. Tadeusz Korsakowski, przewodniczący rady gminy mówi, że wciąż trzeba realizować podstawowe potrzeby, czyli remontować drogi i budować wodociągi. W ciągu ostatnich 4 lat gmina wybudowała około 37 km sieci wodociągowej, a potrzeba jeszcze dwa razy tyle.

- Pieniędzy w budżecie nie ma wiele i myślę, że gdybyśmy zaczęli je rozdzielać to nic nie moglibyśmy zrobić – dodaje. – Dlatego najpierw zaspokoimy podstawowe potrzeby mieszkańców, a później nie wykluczone, że będziemy prosić ich o radę jak wydać pieniądze.

Do czego służy serwis budzetalert.pl

W serwisie Budżet Alert dowiesz się, czy w Twojej gminie jest budżet obywatelski. Znajdziesz tu aktualny harmonogram, poznasz zasady zgłaszania projektów, dowiesz się kiedy i gdzie oficjalnie zgłosić projekt. Budżet Alert pozwala Ci również opublikować Twój pomysł, opisać, go, dodać zdjęcia, oznaczyć miejsce na mapie i przedstawić innym, aby zbudować poparcie. Jeśli nie masz pomysłu, u nas możesz znaleźć inspirację. Możesz również przeglądać pomysły, które proponują do realizacji mieszkanki i mieszkańcy Twojej najbliższej okolicy. Będziesz wiedział na co możesz zagłosować.

Budżet alert

Budżet alert - wszystkie informacje o budżecie obywatelskim

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości