Skatepark, place zabaw, park grecki

  • Kurier Poranny
To projekty, które wybrali mieszkańcy gminy Supraśl. Mają być realizowane w ramach budżetu obywatelskiego na 2018 rok.

Julita Januszkiewicz

„Skatepark, siłownie i place zabaw oraz parking przy szkole i świetlicy w Sobolewie, Sowlanach i Henrykowie” - to projekt, który zdobył pierwsze miejsce. Zagłosowało na niego 1709 osób. Inwestycja, która ma kosztować 1 mln 466 tys. zł, to wspólny pomysł Marioli Borowej, sołtys Henrykowa, Moniki Suszczyńskiej, szefowej rady miejskiej w Supraślu i Krystyny Woronko, radnej gminy.

- To, że zgłosiłam projekt do budżetu obywatelskiego to mój obowiązek, a nie odwaga. Jestem radną i zabiegam o inwestycje na terenie, z którego zostałam wybrana - zapewnia Monika Suszczyńska.

A Mariola Borowa dodaje: - Wszyscy skorzystają. Cele, jakie założyliśmy w projekcie, czyli bezpieczeństwo mieszkańców w okolicach gminnych miejsc rekreacji oraz doposażenie funkcjonujących terenów sportowo - rekreacyjnych w trzech naszych miejscowościach zostanie osiągnięty - podkreśla sołtys Henrykowa.

Na drugim miejscu uplasował się projekt „Park Grecki w Zaściankach” który poparło 1019 mieszkańców. Pomysł zakłada budowę amfiteatru, który byłby miejscem spotkań.

- Można byłoby tutaj organizować imprezy plenerowe, koncerty, pikniki - mówi Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla.

Zaplanowano też budowę miejsc postojowych, wiaty. Dodatkowo mają być tutaj ustawione tablice i plansze informujące o historii starożytnej i nowożytnej Grecji. Wszystko ma kosztować 1 mln 450 tys. zł.

Problem w tym, że pieniądze, za które miałby powstać park wcale nie zostaną wydane na jego budowę, tylko na zakup działek. Bo teren, na którym miałaby powstać inwestycja w Zaściankach jest prywatny. Sam park mógłby powstać dopiero w przyszłości.
Projekt od początku budził kontrowersje wśród radnych opozycji. - Sam projekt jest dobrym pomysłem. Ale działki pod tę inwestycję są prywatne i nawet jeśli ten projekt wygra, nikt nie zmusi właścicieli do ich sprzedaży na cele gminne. W tym przypadku głosy oddane na ten projekt przepadają - uważa Radosław Sakowski, radny z Zaścianek.

Na budżet obywatelski gmina przeznaczyła prawie 3 mln zł. Do supraskiego magistratu wpłynęło dziewięć wniosków. Mieszkańcy decydowali, które inwestycje powinny być realizowane. Wygrały dwa. - Cieszy rekordowa liczba głosów. W głosowaniu uczestniczyło 3600 osób - wylicza burmistrz.

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości