5 czerwca ruszy głosowanie na projekty budżetu partycypacyjnego

  • Głos Pomorza
Zakończono etap oceny projektów zgłoszonych przez mieszkańców do przyszłorocznego budżetu partycypacyjnego. W sumie sprawdzono 50 zadań, ale głosować będzie można na siedem mniej. Za to przy urnie decydować może każdy mieszkaniec Słupska, bez względu na wiek.

Alek Radomski aleksander.radomski@gp24.pl

Od wtorku, 5 czerwca słupszczanie mogą oddać głos na którąś z propozycji zgłoszonych do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Od tego roku o wydaniu dwóch milionów złotych rozstrzygać będą wszyscy mieszkańcy, bez względu na wiek.

- Jest to zmiana podyktowana raportem Najwyższej Izby Kontroli - tłumaczy prezydent Robert Biedroń. - NIK w swoich wnioskach i rekomendacjach zasugerowała wszystkim miastom w Polsce, że głosowanie nie powinno być ograniczone wiekowo. Dlatego też z tego zrezygnowaliśmy.

Głosowanie, tak jak w poprzednich latach, będzie się odbywać zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej, ale mieszkaniec może złożyć tylko jedną kartę (papierową lub elektroniczną), na której wskaże do pięciu zadań. Maksymalnie jedno zadanie infrastrukturalne ogólnomiejskie, jedno infrastrukturalne lokalne i trzy zadania społeczne. Aby oddać ważny głos, na karcie do głosowania musi się znaleźć imię i nazwisko głosującego, adres zamieszkania oraz podpis, który jest równoznaczny z zaznaczeniem oświadczeń o przetwarzaniu danych osobowych. Na karcie elektronicznej na stronie www.slupsk.wybiera.pl należy pamiętać o zaznaczeniu oświadczeń o przetwarzaniu danych.

Jakie projekty zgłoszono? O pół miliona złotych w puli na zadanie ogólnomiejskie znów walczą szkoły. I tak jeden z projektów dotyczy SP4, z kolejnym etapem dla rozpoczętej niedawno budowy kompleksu sportowo-rekreacyjnego. Drugi SP6, z remontem i wyposażeniem placu zabaw oraz siłowni plenerowej z przyszkolnym ogródkiem. Podobnie dla SP1 zgłoszono modernizację terenu w pobliżu placówki. Głosować będzie można też na budowę bieżni o nawierzchni tartanowej na boisku przy ul. M. Zaborowskiej. Są to więc zadania, które realizować powinno miasto, inwestując w infrastrukturę oświatową w ramach swojego, a nie obywatelskiego budżetu.

Na liście zadań zgłoszonych przez mieszkańców w tej kategorii zgłoszono też budowę nowej fontanny w Parku Kultury i Wypoczynku oraz powiększenie skateparku przy ul. Małcużyńskiego.

Natomiast inwestycje lokalne (pula środków to 1,2 mln zł, z czego na jedno zadanie można przeznaczyć maksymalnie 300 tys. zł) to m.in. kolejna, piąta już część parku Witkacego na os. Niepodległości, budowa chodnika na ul. Wiatracznej czy zakupienie i zamontowanie sekundników świetlnych w rejonie placu Zwycięstwa.

W kategorii aktywny Słupsk, czyli dla zadań społecznych (jedno zadanie maksymalnie do 40 tys. zł), zgłoszono mistrzostwa koszykówki na zasadach Streetball, warsztaty naukowe dla dzieci, lekcje kodowania, jazdy na Pumptracku czy kilka imprez z myślą o seniorach.

Głosowanie potrwa do 25 czerwca. Urny zostaną ustawione w filiach bibliotek, SOK, MCK, ratuszu i SCOPiS.

Bezrobocie wzrosło przez epidemię koronawirusa

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości