Skawina. Rekordowe głosowanie na projekty w budżecie obywatelskim. Sześć zadań zakwalifikowano do realizacji

  • Dziennik Polski
Mieszkańcy zakończyli głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego. W głosowaniu wzięło udział prawie 15 tysięcy osób. Poparli sześć zadań - głównie inicjatywy związane ze sportem i rekreacją.

Barbara Ciryt

Budowa strefy rekreacji w Radziszowie z siłownią zewnętrzną i miejscami do odpoczynku - to zwycięski projekt w budżecie obywatelskim Skawiny. Zdobył 1530 głosów.

Urzędnicy przedstawili listę projektów do realizacji. Będzie ich sześć, każdy o wartości około 100 tys. zł i każdy zdobył sporo ponad 1000 głosów.

Wszystkich projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego było 13.- Mieszkańcy angażowali się w pisanie projektów, integrowali się przy tym, bo przedstawiciele niektórych miejscowości przygotowały wspólne projekty dla kilku wiosek, a potem mobilizowali się podczas głosowania - mówi Norbert Rzepisko, wiceburmistrz Skawiny.

Ostatecznie w głosowaniu uczestniczyło 14 911 mieszkańców. - To jeden z najlepszych wyników w kraju - oczywiście licząc procentowo uprawnionych do głosowania - mówi wiceburmistrz.

Z wyników głosowania cieszą się mieszkańcy Jaśkowic i Wielkich Dróg.

- Nasze wioski są małe, więc szanse mieliśmy tylko składając wspólny projekt do realizacji. Jaśkowice na budowę oświetlenie ulicznego, a Wielkie Drogi na rozbudowę siłowni zewnętrznej. Cieszymy się, że mieszkańcy poszli zagłosować i jest oczekiwany efekt. Szacuję, że u nas głos oddało około 70 proc. uprawnionych do głosowania - cieszy się Mirosław Śliwa, sołtys Wielkich Dróg.

Zawiedzeni są natomiast wnioskodawcy wspólnego projektu z Facimiechu, Kopanki, Pozowic i Ochodzy. - Jestem rozczarowany, bo wspólny projekt czterech miejscowości miał szansę powodzenia, ale mieszkańcy Kopanki nie wzięli sumiennie udziału w głosowaniu. W Pozowicach też było słabo, więc nasz projekt nie zakwalifikował się do realizacji - mówi Grzegorz Lelek, sołtys Ochodzy.

Skawina realizuje trzecią edycję budżetu obywatelskiego. Wyda na te zadania 600 tys. zł.

Zwycięskie projekty
1. Rekreacja w Radziszowie - siłownia zewnętrzna z miejscami odpoczynku;
2. Regeneracja murawy boiska sportowego w centrum Rzozowa;
3. Nowoczesne boisko przy Szkole Podstawowej nr 4;
4. Oświetlenie uliczne w Jaśkowicach i siłownia plenerowa w Wielkich Drogach;
5. Podniesienie funkcjonalności i poziomu bezpieczeństwa boiska PKS Milenium;
6. Nowe bezpieczne boisko - Gołuchowice, Grabie, Krzęcin, Polanka Hallera.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 13

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

">

dziennikpolski24.pl

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości