Pieniądze na Rzeszowski Budżet Obywatelski na 2018 rok rozdzielone

  • Nowiny
W przyszłym roku za pieniądze z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego realizowanych będzie 36 zadań. Dominują remonty boisk i placów zabaw.

Bartosz Gubernat

W tym roku na budżet obywatelski w Rzeszowie ponownie można było głosować w formie tradycyjnej, jak i przez internet. Łącznie mieszkańcy oddali 15066 głosów, z czego aż 9315 elektronicznie. Najbardziej aktywny był Miłocin, na którym mieszka zaledwie 968 osób.

- Zagłosowało tam aż 442 osoby, co daje aktywność na poziomie 45,6 procent. Dzięki temu to osiedle poza inwestycjami, które zdobyło w głosowaniu, otrzyma bonus w wysokości 150 tysięcy złotych na inny cel, uzgodniony z miastem - mówi Urszula Kukulska, dyrektor Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Rzeszowa. Zwraca uwagę, że w czołówce najaktywniejszych osiedli były też Wilkowyja (43,3 proc.) i Piastów (19,7 proc.).

Na realizację zwycięskich projektów w budżecie Rzeszowa na 2018 rok zarezerwowano 7,65 mln zł. Podzielono je na trzy kategorie. W pierwszej ujęto propozycje modernizacji lub budowy infrastruktury ogólnomiejskiej. Najwięcej głosów - 2780 otrzymał pomysł modernizacji i remontu obiektu sportowego przy ul. Michała Gliwy na osiedlu Słocina. Jego wartość szacuje się na 985 tys. zł.

Milion złotych to koszt drugiego projektu w tej kategorii. Zakłada on modernizację obiektów sportowych przy ul. Matuszczaka w taki sposób, by migli z nich korzystać wszyscy mieszkańcy, od przedszkolaków, po seniorów. Poparło go 1775 osób.

Dzięki 1304 głosom realizacji doczeka się także budowa miejsc parkingowych przy przychodni lekarskiej przy ulicy Lubelskiej. Powstaną od strony ul. Gen. Maczka i Partyzantów. Jak podkreśla Jolanta Kaźmierczak, radna Platformy Obywatelskiej, nowością są projekty zgłoszone przez strażaków ochotników.

- W pierwszej kategorii realizacji doczeka się ich propozycja zakupu sprzętu ratowniczego. Z kolei w drugiej kategorii udało się przeforsować projekt remontu budynku OSP przy ul. Księdza Jana Stączka na osiedlu Załęże - mówi radna Kaźmierczak.

W ramach I kategorii mieszkańcy Rzeszowa wybrali także remont boisk sportowych przy Zespole Szkół nr 6 przy ulicy Solarza. Inwestycja zakłada m.in. budowę dwutorowej bieżni lekkoatletycznej. Ostatnim projektem ogólnomiejskim jest wsparcie informatyczne dla bibliotek publicznych. Łączna wartość tych 6 zadań to 3,96 mln zł.

Spośród zdań osiedlowych zebranych w II kategorii, realizacji doczeka się 18 o łącznej wartości 2,94 mln zł. To m.in. boisko sportowe przy SP 16, park ze ścieżką dydaktyczną na Miłocinie, dinozaurowy plac zabaw w rejonie ulic Krośnieńskiej i Nowosądeckiej.

W kategorii III Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego, w której ujęto działania o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym wygrał pomysł organizacji zajęć sportowych dla dzieci pod hasłem “Piłka nożna jako alternatywa dla komputera”. Poparły go 2364 osoby.


ZOBACZ TEŻ: W Rzeszowie Powstaje Podkarpackie Centrum Innowacji

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości