Budżety obywatelskie w gminach na Podkarpaciu, czyli miliony złotych dla mieszkańców [FAKTY, CIEKAWOSTKI]

  • Nowiny
15 miast i gmin na Podkarpaciu będzie realizować w przyszłym roku projekty w ramach budżetów obywatelskich. Najwięcej pieniędzy, aż 7,65 mln zł wyda na nie Rzeszów.

Bartosz Gubernat

W Krośnie, gdzie budżet obywatelski będzie realizowany po raz pierwszy, na projekty wybrane przez mieszkańców przeznaczono 2 mln zł, z czego 1 mln przeznaczony jest na projekty ogólnomiejskie, a środki przeznaczone dla dzielnic i osiedli to: Śródmieście - 47 000 zł, Białobrzegi - 120 000 zł, Polanka - 111 000 zł, Suchodół - 128 000 zł, Zawodzie - 110 000 zł, Krościenko - 79 000 zł, Turaszówka - 99 000 zł, Traugutta - 104 000 zł, Południe - 55 000 zł, Tysiąclecia - 45 000 zł, Markiewicza - 66 000 zł, Grota-Roweckiego - 41 000 zł.

Do trwającego głosowania przeszło 49 projektów: 28 propozycji ogólnomiejskich oraz 21 dzielnicowych.

- Wśród nich znajdują się pomysły niecodzienne, jak np. budowa obserwatorium astronomicznego, jak również bardzo "przyziemne", związane z rozbudową infrastruktury w mieście - informuje Joanna Niepokój z Urzędu Miasta w Krośnie.

W Rzeszowie, gdzie budżet obywatelski jest organizowany już po raz szósty, do głosowania było zgłoszonych 76 projektów. Spośród nich do realizacji wybrano 36 zadań, na łączną kwotę prawie 7,5 mln zł.

Wśród zadań ogólnomiejskich mieszkańcy wybrali m.in. II etap rozbudowy obiektów sportowych przy ulicy Gliwy na osiedlu Słocina, zakup sprzętu ratowniczego, umundurowania i samochodu gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej z osiedla Wilkowyja i wycenioną na 150 tysięcy złotych modernizację schroniska dla zwierząt „Kundelek”.

W stolicy regionu dodatkowo osiedla walczyły o bonus za aktywność mieszkańców podczas głosowania. Najaktywniejsza okazała się Bzianka, która dzięki temu otrzyma dodatkowe 150 tys. zł. Głosy na projekty oddało tu 62 procent spośród wszystkich uprawnionych.
Tutaj pieniądze zostaną rozdzielone między osiedla przez miasto, bez klasycznego głosowania. Kwota przeznaczona na ten cel to 1,8 mln zł. Pieniądze będą przydzielane dzielnicom w zależności od liczby osób, które w nich mieszkają. Kwota ta wynosi ok. 13 złotych na osobę. Najmniejsze osiedla są dodatkowo dofinansowywane.

Więcej informacji o budżetach obywatelskich w całym regionie znajdziesz tutaj:**www.budzetalert.pl**

ZOBACZ KONIECZNIE:


Budżet alert - wszystkie informacje o budżecie obywatelskim

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości