Budżet Rzeszowa na rok 2018 to 1,5 mld zł. Rekordowe wydatki na inwestycje

  • Nowiny
Budżet Rzeszowa na 2018 rok wyniesie 1,5 mln złotych. Miasto planuje wydać na inwestycje rekordowe 473 miliony złotych.

Bartosz Gubernat

Uchwała budżetowa, czyli najważniejszy dokument finansowy miasta jak co roku będzie gotowa w grudniu. Urzędnicy przedstawią ją wówczas radnym podczas sesji budżetowej. Główne założenia tego dokumentu są już jednak znane. Z projektu wynika, że wartość budżetu Rzeszowa w 2018 roku wyniesie rekordowe 1,5 mld zł. Dla porównania, w tym roku jego wysokość to 1,3 mld zł. Zadłużenie miasta na przyszły rok planowane jest na poziomie 804 mln zł.

Aż 473 mln zł to zakładana kwota na miejskie inwestycje w Rzeszowie. Jak przekonuje miejska skarbnik Janina Filipek, jej wzrost w stosunku do tego roku nie jest przypadkowy.

- Będziemy dużo inwestować między innymi dzięki pieniądzom, jakie mamy zapewnione z Unii Europejskiej i innych zewnętrznych źródeł. Dostaniemy z nich aż 257 mln zł. Dotacje będą przeznaczone m.in. na realizację inwestycji w transport publiczny, czy rozbudowę hali widowiskowo-sportowej na Podpromiu – mówi Janina Filipek.

Łączenie ulic i budowa nowego dworca

Wśród kluczowych inwestycji transportowych jest połączenie ulic Lubelskiej i Warszawskiej warte 16 mln zł, czy budowa nowego dworca komunikacji lokalnej pod wiaduktem Śląskim, które ma kosztować niecałe 20 mln zł. 95 mln zł zarezerwowano na zakup 50 nowych autobusów komunikacji miejskiej. 10 z nich to pojazdy elektryczne wraz z systemem ładowania ich baterii. 28 mln zł miasto wyda na poszerzenie ulicy Podkarpackiej do granicy z Boguchwałą.

Wśród inwestycji w sport i rekreację na pierwszy plan wysuwa się trwająca już modernizacja kąpieliska Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Pułaskiego. Nowe baseny mają być gotowe na wiosnę.

Około 4 mln zł planowane jest na budowę nowego, krytego basenu na ul. Matuszczaka a 23,2 mln zł to kwota przeznaczona na przebudowę hali na Podpromiu. Według kosztorysu opracowanego przez fachowców, tyle pieniędzy powinno wystarczyć na poszerzenie budynku o dodatkowe części od strony północnej i południowej. Zmieszczą się w nich dodatkowe części widowni, które pozwolą zwiększyć liczbę krzesełek do prawie 7 tysięcy.

Dalszy remont rzeszowskiego deptaka

- Przygotowujemy się także do remontu kolejnej części deptaka. Tym razem granitową nawierzchnię planujemy ułożyć na ulicy Kościuszki – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Projekt tej inwestycji jest już gotowy, powstał w oparciu o koncepcję architektoniczną, zakładającą przywrócenie starej części miasta dawnego wyglądu. W oparciu o nią, w tym roku odnowiono ulicę 3 Maja. Prace na ulicy Kościuszki mają kosztować około 2,7 mln zł i taką kwotę zapisano na nie w projekcie budżetu.


ZOBACZ TEŻ: Sesja Rady Miasta Rzeszowa. Kibice Resovii wtargnęli do ratusza

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości