Pracownia Druku Przestrzennego 3D w Domu Kultury „Rembertów”

Autor pomysłu:
Marcin Sochacki
Status:
projekt w głosowaniu
Szacowany koszt:
31 500 zł
Lokalizacja:
Warszawa, Dom Kultury „Rembertów”, aleja Komandosów 8
Poparcie pomysłu: 0
Celem projektu jest stworzenie Pracowni Druku Przestrzennego 3D w Domu Kultury „Rembertów”, w której odbywać się będą zajęcia dla wszystkich grup wiekowych. Zakupiona zostanie drukarka 3D, skaner 3D o uniwersalnym zastosowaniu i wyposażenie pracowni. Na pracownie zostanie zaadaptowane pomieszczenie w domu kultury. Otwarciu pracowni towarzyszyć będzie cykl bezpłatnych warsztatów.

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Warsztaty i zajęcia w Pracowni Druku Przestrzennego 3D odbywać się będą w Domu Kultury „Rembertów”. Realizacja wydarzeń przewidzianych w projekcie odbędzie się w godzinach umożliwiających udział w nim wszystkich zainteresowanych. Zaplanowane wydarzenia skierowane są do wszystkich mieszkańców. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie wolny. Rekrutacja i promocja wydarzeń odbędzie się z wykorzystaniem ogólnodostępnych środków informacji, w tym strony internetowej Urzędu Dzielnicy i domu kultury oraz portali społecznościowych.

Pełny opis projektu

Celem projektu jest stworzenie Pracowni Druku Przestrzennego 3D w Domu Kultury „Rembertów”, w której odbywać się będą zajęcia dla wszystkich grup wiekowych.
Powołanie do życia pracowni będzie odpowiedzią instytucji na wyzwania technologiczne i edukacyjne XXI wieku. Technologia druku 3D ma szerokie zastosowanie w edukacji, pozwala tworzyć przestrzenne modele matematyczne, biologiczne, chemiczne, jest niezwykłym narzędziem pobudzającym wyobraźnię. W domu kultury pracownia druku 3D będzie współpracowała z pracownią animacji filmowej, modelarstwa i plastyki. Zakupiona zostanie drukarka 3D, skaner 3D o uniwersalnym zastosowaniu i wyposażenie pracowni. Na pracownie zostanie zaadaptowane pomieszczenie w domu kultury. Zostaną zakupione materiały do druku i zestawy długopisów 3D. Otwarciu pracowni towarzyszyć będzie cykl 8 bezpłatnych warsztatów dla grup do 10 osób. Czas trwania jednego warsztatu - 1,5h.
W ramach projektu zakupiona zostanie innowacyjna drukarka 3D przeznaczona do celów edukacyjnych. Nowatorskie wyposażenie drukarki umożliwi bezpieczne obserwowanie i poznawanie procesu druku 3D. Dopełnieniem drukarki jest dedykowane, fabryczne oprogramowanie, które umożliwia m.in.: swobodny podgląd modelu w środowisku 3D, łatwe rozmieszczanie, przesuwanie, skalowanie i obracanie modeli w polu roboczym drukarki, estymację zużycia materiału i czasu wydruku (precyzyjna wycena), automatyczne dodawanie materiału podporowego tam, gdzie to konieczne, możliwość drukowania z funkcją raft lub bez (dodatkowe podłoże pod drukowanym modelem), możliwość ingerencji w zaawansowane ustawienia dla doświadczonych użytkowników (regulacja temperatur, posuwów, sposobu nakładania warstw i wiele innych). Do pracowni zakupiony zostanie również skaner 3D o uniwersalnym zastosowaniu. Urządzenie w szybki i łatwy sposób przekształca rzeczywisty przedmiot w cyfrowy model 3D a następnie poddaje go edycji, co umożliwia wydrukowanie go na drukarce 3D.

Uzasadnienie dla realizacji projektu

Projekt ma na celu stworzenie nowych zajęć z druku przestrzennego 3D w domu kultury. Zajęcia będą miały charakter edukacyjny, będą rozwijały wyobraźnię, oswajały z nową technologią, uczyły i bawiły. Zajęcia w pracowni Druku Przestrzennego 3D będą rozwijały wiedzę uczestników poprzez tworzenie pomocy naukowych w m.in. w matematyce – drukowanie wykresów funkcji, plastyce – drukowanie naszyjników i rzeźb, biologii – druk 3D szkieletów , struktur komórkowych, modeli wirusów, chemii – drukowanie 3D modeli związków chemicznych, zajęcia praktyczne - tworzenie nowych przedmiotów i makiet, historii - tworzenie np. modeli historycznych polskich odznaczeń państwowych, informatyce – działanie oprogramowania 3D.
Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych
Kosztorys: Pracownia Druku Przestrzennego 3D w Domu Kultury „Rembertów”:
1. Drukarka edukacyjna 3D (z roczną gwarancją) 12 000 zł
2. Biurkowy skaner 3D o uniwersalnym zastosowaniu 5 000 zł
3. Prowadzenie półrocznych warsztatów z druku 3D 4 000 zł
4. Wyposażenie pracowni:
– adaptacja i wyposażenie pomieszczenia przeznaczonego na pracownię 6 000 zł
– materiały do druku: filamenty 2 000 zł
5. Długopisy 3D do modelowania przestrzennego (10 szt) 2 500

Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Szacunkowa miesięczna wysokość utrzymania pracowni wynosi 100 złotych. Kwotę tę w kolejnych latach pokrywał będzie Dom Kultury „Rembertów”.

Szacunkowy roczny koszt eksploatacji: 1 200,00 zł
Typ pomysłu:
edukacja
Dla kogo:
dzieci, mieszkańcy dzielnicy

Oficjalne głosowanie organizuje Urząd gminy Rembertów

Lokalizacja: al. gen. A. Chruściela 28, 04-401 Warszawa Telefon 22 44 33 889

Dodając komentarze korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane wypowiedzi są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku (Link do https://www.facebook.com/policies)

Widzisz problem?

Jeśli realizacja tego pomysłu budzi Twoje wątpliwości