Więcej niż teatr

Autor pomysłu:
brak
Status:
realizowany
Lokalizacja:
Racibórz, ulica Fryderyka Chopina 21
Poparcie pomysłu: 0
Projekt skierowany jest do trzech pokoleń raciborzan: młodzieży, dorosłych pracujących i seniorów. Zakłada ich wspólne uczestnictwo w cyklicznych warsztatach teatralnych. Będą to comiesięczne, dwudniowe spotkania, trwające przez pół roku.
Artyści, których chcę zaprosić specjalizują się m.in.: w działaniach w przestrzeniach publicznych, zgodnie z nowoczesnymi nurtami teatralnymi w Europie i na świecie, a także z zagadnieniami związanymi z „metafizyką miasta”. Warsztaty będą wspólne dla wszystkich trzech grup. Zadania aktorskie i finałowe pokazy zmobilizują uczestników do twórczej, zespołowej pracy, staną się dla nich mocnym, integrującym spoiwem. Praca z artystami będzie mocno oparta na prostych, ludzkich historiach, ludzi w różnym wieku, dopełnionych detalami – fotografiami, osobistymi przedmiotami, materiałami wizualno-dźwiękowymi i dokumentacyjnymi – bezpośrednio związanymi z historią raciborzan.
Będzie to opowieść o transformacji miejsc, będących na etapie przejściowym – które przestały być tym, czym były, a jeszcze nie są tym, czym mają być, np.: nieczynny bar w dworcowej poczekalni, puste wystawy zamkniętych sklepów, kultowa kawiarnia tęczowa, nieczynny fryzjer. Wszystkie te miejsca czekają na nowy początek, ale nie zostały jeszcze zatarte w nich ślady po ludziach, których historie i losy są ich częścią.
Uczestnicy projektu, z jednymi srtystami doświadczą pracy warsztatowej aktora (praca z ciałem, głosem, budowaniem postaci, rytmów, dramaturgii) , z innymi nauczą się formy instalacji wizualno-dźwiękowej, jeszcze z innymi poznają żywioł karnawałowej, ludycznej zabawy i performancu ulicznego. Będzie to spotkanie profesjonalistów i amatorów, we wspólnym procesie tworzenia, jak „równy z równym”. Interwencja artystów będzie miała wpływ na zmianę myślenia o mieście i na tworzenie żywiołowego przekazu interakcyjnego, atrakcyjnego dla uczestników.
Typ pomysłu:
kultura
Dla kogo:
mieszkańcy całego miasta / całej gminy

Oficjalne głosowanie organizuje Urząd Miasta Racibórz

Lokalizacja: ul. Króla Stefana Batorego 6, 47-400 Racibórz Telefon 327550600

Dodając komentarze korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane wypowiedzi są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku (Link do https://www.facebook.com/policies)

Widzisz problem?

Jeśli realizacja tego pomysłu budzi Twoje wątpliwości