Mieszkańcy mają zdecydować na co wydać 100 tys. zł

  • Gazeta Krakowska
Po Nowym i Starym Sączu oraz Krynicy kolejna gmina oddaje część budżetu w ręce obywateli. Piwniczanie zdecydują, na co wydać 100 tys. zł.

Katarzyna Gajdosz-Krzak

- O budżecie obywatelskim mówiłem już podczas kampanii wyborczej - przypomina Zbigniew Janeczek, burmistrz Piwnicznej Zdroju. Teraz udało mu się przekonać radnych do tej idei. W planach budżetowych na 2017 rok zabezpieczono 100 tys. zł na realizację zadań, które wskażą sami mieszkańcy gminy.

Swoje projekty o wartości do 100 tys. zł mogą zgłaszać piwniczanie, którzy ukończyli 16 lat. Każdy pomysł musi poprzeć co najmniej 30 osób. Można zgłaszać projekty, które są do zrealizowania w ciągu jednego roku budżetowego.

- Czas na przedstawienie swoich propozycji mieszkańcy mają do końca lutego - mówi burmistrz Zbigniew Janeczek. Po tym nastąpi weryfikacja wniosków i głosowanie.

- Chcemy ogłosić wyniki jeszcze w marcu - dodaje.

Nie ukrywa, że dla niego budżet obywatelski to rodzaj sondażu.

- Liczę, że ten pilotażowy budżet pokaże oczekiwania mieszkańców. Podpowie też projekty, których wagi nie zauważamy, ale dla mieszkańców mogą być one istotne - stwierdza Janeczek.

Dodaje, że jeśli nawet zgłoszone projekty nie zostaną zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego, to będą ujęte w budżecie gminy na przyszły rok.

Do budżetu obywatelskiego zostaną zakwalifikowane projekty, które uzyskały największą liczbę głosów, aż do wyczerpania kwoty 100 tys. zł.

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości