Zielony przystanek w Opolu. Pierwszy taki w mieście powstanie przy ulicy Oleskiej

  • Nowa Trybuna Opolska
Wiata z roślinnością na dachu oraz na panelach ściennych ma tam stanąć w najbliższych miesiącach. To realizacja jednego ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego.

Piotr Guzik

Wykonanie w Opolu pierwszego zielonego przystanku zdobyło w ubiegłym roku 1500 głosów. Projekt wart 50 tys. zł był najchętniej wybierają inicjatywą o wymiarze dzielnicowym.

Na początku kwietnia Miejski Zarząd Dróg ogłosił przetarg na postawienie specjalnej wiaty przystankowej w miejscu tej, która znajduje się przy ul. Oleskiej, naprzeciwko Solarisa.

Czytaj także

Projekt zakłada, że na lekko zakrzywionym dachu ułożone będzie specjalne podłoże, które umożliwi roślinom wzrost i które będzie sprzyjać retencji. Z dachu odchodzić też mają rury do odprowadzania nadmiaru wody.

Oprócz tego roślinność ma się pojawić na panelach ściennych (w tym przypadku chodzi o rośliny pnące, na przykład bluszcz) oraz za przystankiem. Wykonawca będzie też zobowiązany do dbania o zieleń, m.in. poprzez jej podlewanie, odchwaszczanie i nawożenie aż do jesieni 2023 roku.

Czytaj także

Miasto czeka na oferty do 20 kwietnia. Przetarg powinno udać się rozstrzygnąć w pierwszej połowie maja. To oznacza, że w ciągu kilku miesięcy zielony przystanek powinien już być przy ul. Oleskiej.

BMW wspiera LGBT. Fani marki podzieleni.

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości