Budżety obywatelskie opolskich miast. Ludzie sami chcą decydować, na co pójdą ich pieniądze

  • Nowa Trybuna Opolska
Kolejne opolskie miasta uruchomiły w tym roku budżety obywatelskie. Zwycięskie projekty już wybrano w Głubczycach. W Prószkowie trwa głosowanie. Opole właśnie podało nowe zasady głosowania.

Edyta Hanszke

Osiem zadań „załapało” się na głosowanie w pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Prószków z dziewięciu zgłoszonych. Dwa z nich (bezpieczna nawierzchnia na boisku przy szkole podstawowej i oświetlenie treningowe na stadionie miejskim), mogą rozbić bank, gdyby której z nich zdobyło najwięcej głosów. Każde z nich warte jest niemal 100 tys. zł, a tyle właśnie przeznaczono na pierwszą edycję.

Wśród innych pomysłów jest koncert świąteczny Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Kaprys” (wart 12,5 tys. zł), zagospodarowanie placu miejskiego za sklepem „Centro” na miejsce do parkowania, handlu i odpoczynku (za 60 tys. zł), czy montaż sześciu kamer na rynku i w parku (za 35 tys. zł) . Najskromniejszy projekt za nieco ponad 3 tys. zł dotyczy postawienia znaków ograniczenia prędkości do max. 20 km/h przy ul. Korfantego do ul. Eichendorffa od wjazdu z ul. Kościuszki.

Głosowanie potrwa do 15 maja. Wziąć w nim udział może każdy mieszkaniec miasta, oddając głos na jeden projekt.

Edyta Gogol-Fuhl, kierownik Referatu Organizacyjnego UM w Prószkowie mówi, że samorząd nosił się z zamiarem uruchomienia budżetu obywatelskiego, chcąc jeszcze bardziej zaangażować mieszkańców.

- Dopytywali też o to sami mieszkańcy, a że w tegorocznym budżecie miasta uwzględniliśmy też fundusz sołecki, z którego skorzystać zdecydowała się Przysiecz, to postanowiliśmy też uruchomić budżet obywatelski - wyjaśnia.

Po raz pierwszy budżet obywatelski wprowadzono też w Głubczycach. Przeznaczono na niego 200 tys. zł, już przeprowadzono całą procedurę i wyłoniono zwycięzcę - na utworzenie tężni solankowej w parku miejskim oddano 1006 ważnych głosów. Konkurentami było lodowisko (496 głosów) i plac zabaw i rekreacji (70 głosów).

W Opolu budżet obywatelski to żadna nowość, choć nowe są zasady. Przeznaczono na niego rekordową - jak chwali się ratusz - kwotę 4,3 mln zł, w tym 1,1 mln zł na zadania ogólnomiejskie (1 mln zł na zadania makro i 100 tys. zł - na mikro), a 3,2 mln zł na zadania dzielnicowe w podziale po 400 tys. zł na każdy z 8 wytyczonych rejonów BO.

- Już na starcie uruchamiamy dedykowaną infolinię oraz multifunkcyjną platformę internetową z wszystkimi informacjami oraz działaniami związane z Budżetem Obywatelskim - zapowiada Katarzyna Oborska-Marciniak rzeczniczka prezydenta. Nowa witryna daje możliwość składania wniosków on-line, śledzenia, jak postępuje opiniowanie przez urzędników oraz poznania zgłoszonych zadań i ich lokalizacji.

Platforma internetowa będzie wyposażona także w intuicyjny panel do szybkiego i łatwego głosowania.

Ponadto dla osób niepełnosprawnych, które mają problemy z samodzielnym poruszaniem się, a nie mają dostępu do głosowania elektronicznego, ratusz uruchomi tzw. mobilne głosowanie - wolontariusz Centrum Dialogu Obywatelskiego przyjedzie pod wskazany adres i odbierze głos.

Na czas składania wniosków (od wczoraj do 6 czerwca) miasto zaplanowało spotkania tematyczne pod hasłem: Rowerowe BO, Sportowe BO, Kulturalne BO, Senioralne BO oraz Zielone BO.

Drugi budżet marszałkowski

Opolski Urząd Marszałkowski jako jeden z nielicznych samorządów województw w kraju także wprowadził budżet obywatelski, wzorując się na Małopolsce. Właśnie trwa druga jego edycja. Do równego podziału między pięć subregionów (w skład każdego wchodzi kilka powiatów: miasto Opole i powiat opolski, powiat brzeski i nyski, kluczborski, namysłowski i oleski, głubczycki, krapkowicki i prudnicki oraz kędzierzyńsko-kozielski i oleski) jest 3 mln zł.

Mieszkańcy mogli zgłaszać zadania powiatowe (warte od 50 do 100 tys. zł) i subregionalne (od 70 do 150 tys. zł). Wpłynęło łącznie 128 wniosków.

Do głosowania, które trwało od 9 do 29 kwietnia, zakwalifikowano 100 wartych łącznie ponad 13,3 mln zł. Nowością w tym roku było głosowanie bez ograniczenie wiekowego.

Wyniki mają zostać podane do końca maja, a projekty - zrealizowane do końca br.

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości