Budżet obywatelski w Opolu. Opolanie chcą tandemów i cmentarza dla zwierząt

  • Nowa Trybuna Opolska
Tandemy w wypożyczalniach rowerów, cmentarz dla zwierząt, a także nowe rondo na Malince - to zaledwie kilka ciekawych propozycji, które złożono w tegorocznym budżecie obywatelskim.

Artur Janowski Janowski

Do Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu trafiły 134 propozycje z czego 37 to projekty dzielnicowe, a 97 to projekty dotyczące całego miasta.

- Jesteśmy na etapie analizy formalnej i merytorycznej wniosków - wyjaśnia Aleksandra Zwarycz, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego.

Tak jak co roku dominują wnioski infrastrukturalne dotyczące m.in. placów zabaw, czy nowych chodników. Wśród propozycji jest także budowa cmentarza dla zwierząt, ronda na skrzyżowaniu alei Solidarności i alei Witosa czy wyposażenie stacji rowerowych w tandemy.

- Kiedyś udało nam się przeforsować pomysł rowerów cargo, które się sprawdziły, teraz proponujemy tandemy, które są już w innych miastach - mówi Waldemar Matuszek ze stowarzyszenia „Opole na Tak”.

Inne wnioski dotyczą sfinansowania m.in. murali, neonów, wybiegu dla psów, czy toru do skimboardingu (jazda po płytkiej wodzie na desce). Jest też wniosek, dotyczący zamontowania ogólnodostępnych hamaków nad Odrą.

Warto jednak pamiętać, że to wciąż tylko pomysły. Ostateczną listę zadań poznamy we wrześniu, a głosowanie odbędzie się pomiędzy 1 a 7 października.

- Milion sto tysięcy złotych przeznaczamy na realizację projektów ogólnomiejskich, a 3,2 mln na zadania dzielnicowe - przypomina Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

W zadaniach ogólnomiejskich wprowadzono kategorię zadań makro (wartość do 1 mln zł) oraz zadań mikro (maksymalnie do 10 tys. zł). W ramach zadań tzw. dzielnicowych będzie się można starać nawet o 400 tys. zł, ale wartość minimalna projektu to 100 tys. zł.

Podczas głosowania można będzie poprzeć maksymalnie dziewięć zadań: trzy zadania ogólnomiejskie makro, trzy zadania ogólnomiejskie mikro oraz na trzy zadania dzielnicowe.

Wyniki głosowania poznamy 23 października.

ZOBACZ TAKŻE
Jan Tomaszewski: Dopóki nie będzie pierwszego gwiazdka, jesteśmy faworytami grupy, a nawet mistrzostw świata

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości