Budżet Obywatelski Opola i wybory do rad dzielnic miasta. Głosowania rozpoczęte

  • Nowa Trybuna Opolska
Od piątku, 18 października, mieszkańcy Opola mogą głosować na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok, a także wybrać radnych nowych dzielnic na lata 2019-2024. Głosowania odbywają się wyłącznie elektronicznie i potrwają do 28 października.

Piotr Guzik

Obecnie Opole dzieli się na 13 dzielnic. Wcześniej było ich 29, ale wiosną radni zatwierdzili zmniejszenie ich liczby i połączenie dzielnic peryferyjnych w większe organizmy.

Do tej pory głosowania odbywały się tradycyjnie - na kartach wyborczych w specjalnie przygotowanych do tego lokalach. Tym razem miasto postanowiło z tego zrezygnować. Uruchomiono specjalną platformę internetową do głosowania. Znajduje się pod adresem wybory.dzielnice.opole.pl.

- Głosowanie elektroniczne z jednej strony sprzyja oszczędnościom, ponieważ nie ma konieczności druku kart i wypłaty diet członkom komisji wyborczych, a jednocześnie daje szanse do zwiększenia frekwencji - mówi Grzegorz Marcjasz, sekretarz urzędu miasta.

Do tej pory frekwencja w wyborach do rad dzielnic wynosiła ledwie kilka procent. - Teraz każdy może wybrać radnych swojej dzielnicy nie ruszając się z domu. Dlatego liczymy na to, że frekwencja przekroczy 10 procent - mówi Grzegorz Marcjasz.

Głosowanie nie odbywa się jednak we wszystkich dzielnicach. W Śródmieściu rady nie będzie wcale, ponieważ nie zgłosiło się dość chętnych. Z kolei w dzielnicach nr 7 (Nowa Wieś Królewska, Grotowice i Groszowice), nr 10 (Nadodrze), nr 11 (Zaodrze) i nr 12 (Sławice, Półwieś, Bierkowice i Wrzoski) nie ma konieczności przeprowadzania głosowania, bowiem do rad zgłosiło się 15 kandydatów - a więc tyle osób, ile liczy rada dzielnicy.

W pozostałych ośmiu dzielnicach odbędą się wybory. Najmniej kandydatów - po 19 - jest w dzielnicach nr 1 (Czarnowąsy, Brzezie, Borki i Świerkle), nr 9 (Stare Miasto) i nr 13 (Szczepanowice, Wójtowa Wieś, Chmielowice, Winów i Żerkowice). W dzielnicy nr 4 (os. Armii Krajowej) kandyduje 20 osób. Po 23 osoby startują w dzielnicach nr 2 (Zakrzów, Krzanowice, Wróblin) oraz nr 3 (Chabry). 26 kandydatów na radnych jest w dzielnicy nr 6 (Grudzice, Malina i Kolonia Gosławicka). Najwięcej osób widziałoby się w radzie dzielnicy nr 5 (Malinka i Gosławice) - aż 38.

Łącznie do ośmiu rad dzielnic kandyduje 187 osób. Do obsadzenia jest 120 miejsc.

Samo głosowanie odbywa się bardzo intuicyjnie. Należy podać swój numer PESEL, imię ojca oraz numer telefonu. Potem otrzymamy sms z kodem weryfikacyjnym. Wystarczy go wpisać i wtedy nasz głos będzie ważny. Jedna osoba może wskazać od jednego do 15 kandydatów do rady swojej dzielnicy - opisuje Grzegorz Marcjasz.

Równolegle z wyborami do rad dzielnic prowadzone jest głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok. To również odbywa się wyłącznie elektronicznie, pod adresem bo.opole.pl. W głosowaniu jedna osoba może poprzeć od jednego do trzech projektów ogólnomiejskich oraz od jednego do trzech projektów dzielnicowych.

- Przy czym tutaj obostrzenie terytorialne już nie obowiązuje. Jeśli mieszkaniec Zaodrza gdzie poprzeć realizację jakiegoś projektu w Grudzicach, to może to zrobić - zaznacza Aleksandra Zwarycz, wicenaczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego. - W tym głosowaniu mogą brać udział opolanie w każdym wieku. Niepełnoletni muszą jednak mieć zgodę rodziców - mówi.

Co mają zrobić osoby, które chcą wziąć udział w wyborach i w głosowaniu, a nie mają dostępuj do sieci? Takie osoby mogą udać się do ratusza, do CDO przy ul. Damrota, do wydziału spraw obywatelskich na tyłach budynku urzędu miasta przy pl. Wolności oraz do Centrum Informacyjno-Edukacyjnego Senior, w których urzędnicy będą dyżurować codziennie (także w weekendy w godz. 10-18), aby udzielać informacji na temat głosowania oraz udostępnić urządzenia do oddania głosu.

Głosowanie do rad dzielnic potrwa do 28 października do godz. 15.30. Wyniki mają być znane dzień później.

Głosowanie na projekty do BO Opola na 2020 rok trwa nieco dłużej, do północy 28 października. W tym przypadku ogłoszenie wyników planowane jest na 5 listopada.

Nowy podatek audiowizualny

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości