Niepołomice. Budżet obywatelski - także dla dzieci

  • Dziennik Polski
Czwarta edycja niepołomickiego Budżetu Obywatelskiego - na lata 2018-2019 - rozpocznie się w połowie kwietnia. Będzie sporo nowości

Jolanta Białek

Mieszkańcy gminy dostaną do podziału ponownie milion złotych. Nabór projektów do budżetu obywatelskiego zaplanowano od 16 do 23 kwietnia.

W tym roku możliwość składania projektów oraz głosowania dostaną także mieszkańcy niezameldowani w gminie Niepołomice. Druga istotna zmiana to zniesienie ograniczeń wiekowych (16+) dla uczestników budżetu.

Marta Makowska, koordynatorka BO z ramienia Urzędu Miasta mówi, że te nowości pozwolą na udział w projekcie każdemu mieszkańcowi gminy. - W przypadku dzieci i młodzieży chodzi także o edukację. Chcemy pokazać im, co to jest budżet obywatelski i że także oni mogą decydować o wydawaniu pieniędzy z budżetu gminy. Uznaliśmy też, że trzeba dać szansę uczestnictwa w BO mieszkańcom bez meldunku, których mamy dużo i często są to osoby aktywne w życiu społecznym - powiedziła nam Marta Makowska.

To będzie pierwszy niepołomicki BO, podczas którego projekty będą przyjmowane również w wersji elektronicznej. Tę opcję testowano już w BO na lata 2017-2018, ale wtedy trzeba było złożyć wniosek dodatkowo także na dziennik podawczy magistratu. Teraz nie będzie już tego wymogu.

W poprzednich edycjach bu dżetu zdarzały się projekty, które kwalifikowały się do realizacji zbierając zaledwie 3-4 głosy poparcia. Teraz wprowadzono tu limit - minimum 15 głosów. - Nie chodzi o to by był to projekt jednostki, ale większej liczby mieszkańców - zaznacza Marta Makowska.

Lista projektów , które zostaną poddane pod głosowanie będzie opublikowana do połowy czerwca. Wakacje miną na promocji wniosków zakwalifikowanych do finału, a głosowanie, które zdecyduje o wyborze przedsięwzięć do realizacji, odbędzie się od 24 do 30 września.

W Niepołomicach zainteresowanie BO jest od początku ogromne. Podczas każdej edycji lokalna społeczność zgłasza średnio 110 projektów, a w głosowaniach bierze udział ok. 30 proc. mieszkańców.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

WIDEO: Smaczne mięso i wędliny na Wielkanoc

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości