Budżet obywatelski w Niepołomicach. Na projekty zagłosujemy SMS-em

  • Dziennik Polski
Trzecia edycja budżetu obywatelskiego - na lata 2017-2018 - rozpocznie się 24 kwietnia. Jest sporo nowości, także technicznych.

Jolanta Białek

Mieszkańcy gminy Niepołomice dostaną do podziału ponownie milion złotych. Nabór projektów do budżetu obywatelskiego ruszy 24 kwietnia i potrwa do 8 maja.

Niepołomiczanie będą mogli skorzystać po raz pierwszy z uruchomionej już platformy informatycznej BO, funkcjonującej pod adresem: niepolomice.budzet-obywatelski.org. Portal ten oferuje m.in. możliwość wstępnego, elektronicznego składania wniosków do budżetu obywatelskiego oraz obserwowania na bieżąco procesu ich weryfikacji.

Nabór projektów rozpocznie się za kilkanaście dni, ale ich formularze oraz inne „narzędzia” potrzebne do opracowania wniosku pojawią się na platformie BO szybciej. - Będzie to zaraz po świętach. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli przygotować się do BO i wypełnić wcześniej elektroniczny wniosek, który zostanie od razu zarejestrowany w naszej bazie - mówi Marta Makowska, koordynująca niepołomicki budżet obywatelski z ramienia Urzędu Miasta.

Trzeba jednak pamiętać, że taka rejestracja nie oznacza, iż wniosek do BO został złożony. By to uczynić trzeba skorzystać z drogi tradycyjnej: przesłać projekt na adres Urzędu Miasta i Gminy w Niepołomicach (Plac Zwycięstwa 13, 32-005 Niepołomice) lub złożyć go na dzienniku podawczym magistratu (z potwierdzeniem wpływu).

Od 24 kwietnia do 8 maja w Laboratorium Aktywności Społecznej (ul. Bocheńska 26) uruchomiony zostanie także punkt konsultacyjny BO, pracujący w poniedziałki w godz. 8-17, od wtorku do czwartku w godz. 8-16, a w piątki od godz. 8 do godz. 15. Można będzie uzyskać tam kompleksowe wsparcie związane z tym projektem: od pomocy w wypełnianiu wniosków i szacowaniu kosztów przedsięwzięć, po kwestie dotyczące np. wskazania terenu, na którym może być prowadzona dana inwestycja (muszą być to działki należące do gminy).

Propozycje zgłoszone przez mieszkańców będą następnie weryfikowane i opiniowane przez specjalną komisję (w dniach 9-21 maja), a lista projektów, które zostaną poddane pod głosowanie będzie opublikowana najpóźniej z końcem czerwca. Wakacje miną na promocji wniosków zakwalifikowanych do finału, a głosowanie, które zdecyduje o wyborze przedsięwzięć do realizacji, zaplanowano od 10 do 17 września.

Powróci - po roku przerwy - możliwość poparcia „obywatelskich’ propozycji także przez internet. - To nie wszystko, bo tym razem mieszkańcy dostaną możliwość głosowania na projekty zgłoszone do BO również poprzez SMS-y - zapowiada Marta Makowska.

Startujący w tym miesiącu niepołomicki Budżet Obywatelski będzie już trzecim z kolei. W tej gminie projekt jest prowadzony w ten sposób, że rok realizacji „obywatelskich” przedsięwzięć jest jednocześnie czasem składania wniosków do edycji BO na rok następny.

Od początku zainteresowanie mieszkańców tym przedsięwzięciem jest ogromne. Do pierwszej i drugiej edycji projektu zgłoszono po ponad 110 wniosków z czego wybrano do realizacji po 58. Natomiast w głosowaniu nad propozycjami do BO uczestniczyło w poprzednich latach aż ponad 30 proc. mieszkańców gminy Niepołomice.

ZOBACZ TAKŻE: Czy szkolny monitoring rzeczywiście zapewnia dzieciom bezpieczeństwo?

Autor: Dzień Dobry TVN, x-news

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości