Budżet obywatelski w Niepołomicach. Mieszkańcy wydadzą już trzeci milion z kasy gminy

  • Dziennik Polski
10 września rozpocznie się powszechne głosowanie nad wnioskami zgłoszonymi do budżetu obywatelskiego na lata 2017-2018. Jest w czym wybierać. O prymat walczy 125 projektów

Jolanta Białek

To już trzeci budżet obywatelski Niepołomic. Mieszkańcy dostali do podziału ponownie milion złotych. Głosowanie nad projektami, których znów jest bardzo dużo - aż 125, zapowiedziano „od niedzieli do niedzieli”: od 10 września (początek już minutę po północy) do 17 września.

Wnioski do realizacji zostaną wybrane za pomocą specjalnych kart do głosowania. Można będzie pobrać je z gminnych portali internetowych oraz otrzymać na specjalnym stoisku BO, które będzie działać od 10 do 17 września w godz. 10-18 przed głównym budynkiem magistratu. Organizatorzy przedsięwzięcia zastrzegają jednak, że Urząd Miasta nie będzie wydawał kart do głosowania w większych ilościach z uwagi na „konieczność wyrównania szans projektów”.

W porównaniu do poprzedniej edycji niepołomickiego BO, w głosowaniu będą dwie nowości. Można będzie wybierać projekty także przez internet (taka możliwość była podczas pierwszej edycji BO, ale w drugiej z niej zrezygnowano) oraz w mobilnym punkcie BO, który zawita do wszystkich sołectw.

- Samochód BO - odpowiednio oznakowany i zapatrzony w flagę - będzie stacjonował w centrach wiosek, przy domach kultury i szkołach. Dzięki temu większą szansę na zagłosowanie dostaną m.in. osoby starsze, które wcześniej nie zawsze miały możliwość wybrać się do punktu głosowania w Niepołomicach - mówi Marta Makowska, koordynatorka BO z Urzędu Miasta w Niepołomicach.

Głosowanie internetowe będzie prowadzone poprzez portal www.niepolomice.budzet-obywatelski.org. Kto zdecyduje się wybrać w ten sposób projekty, będzie zobligowany do podania numeru swojego telefonu komórkowego: przyjdzie na niego sms z kodem, który trzeba będzie wpisać jako potwierdzenie oddania głosu (analogicznie do potwierdzania np. przelewów bankowych).

Każdy głosujący może poprzeć dwa projekty. Wyniki „wyborów” mają być znane na początku października.

Głosowanie „mobilne”

Samochód BO pojawi się:

  • 11 września: w Suchorabie - w godz. 9-10 przy SP; w Zagórzu - w godz. 10.30-11.30 przy domu kultury; w Staniątkach - w godz. 12-13 przy bibliotece
  • 12 września: w Zakrzowie - w godz. 9-10 przy DK; w Zakrzowcu - w godz. 11.30-12.30 przy SP; w Słomirogu - w godz. 12-13 przy DK
  • 13 września: w Ochmanowie - w godz. 9-10 przy DK; w Podłężu - w godz. 10.30-11.30 przy SP
  • 14 września: w Woli Batorskiej - w godz. 9-10 przy DK; w Zabierzowie Bocheńskim - w godz. 10.30-11.30 przy DK
  • 15 września: w Woli Zabierzowskiej - w godz. 9-10 przy DK; w Chobocie - w godz. 10.30-11.30 przy DK

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 19

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości