Gmina Myślenice. Prawie jedna czwarta mieszkańców zdecydowała o budżecie obywatelskim

  • Dziennik Polski
Mieszkańcy wybrali najlepsze ich zdaniem, projekty zgłoszone do pierwszego w historii gminy Budżetu Obywatelskiego. Tych zwycięskich jest 23 i zostaną zrealizowane w przyszłym roku. Do wydania jest 846 520 zł, co stanowi wynik mnożenia 15 zł przez liczbę mieszkańców gminy.

Katarzyna Hołuj

Głos oddało 23,5 proc. uprawnionych, czyli zameldowanych na terenie gminie i mających skończone 16 lat. Przeważały osoby z przedziału wiekowego 36-49 lat. Częściej kobiety (53 proc.) niż mężczyźni (47 proc.). Więcej osób głosowało na papierze (4936) niż elektronicznie (3377).

2734 głosów zdobyło zadanie o charakterze ogólnomiejskim zgłoszone przez Krzysztofa Druzgałę z Myślenickiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Psami.

Jego cel to sfinansowanie zakupu dwóch quadów ratowniczych i przyczepy do ich transportu oraz osób poszkodowanych. Po ogłoszeniu wyników członkowie grupy, dziękując za głosy, napisali na portalu społecznościowym: „Obiecujemy, że nie zmarnujemy potencjału inwestycji jaki zostanie nam przekazany. Pamiętajcie! Zakupiony sprzęt ratowniczy nie będzie służył Nam - tylko Wam Drodzy Mieszkańcy!”.

Koszt sprzętu oszacowano na 93 000 zł, a ponieważ pula na to zadanie wynosiła 200 000 zł, dlatego do realizacji zakwalifikowało się jeszcze jedno - kolejne z największą liczbą głosów. To budowa boiska do gry w funino (piłka nożna dla dzieci). Otrzymało ono 2299 głosów. Pomysłodawca, Czesław Bisztyga, jego koszt oszacował na 200 000 zł, czyli tyle, ile cała pula, ale jak czytamy w komunikacie gminy, obydwa wygrane zadania mają być „realizowane do wyczerpania puli środków na projekty ogólnomiejskie”.

Z zadań miejskich (w dwóch okręgach, na jakiej było podzielone miasto) najwięcej (799) głosów zebrało Lokalne Centrum Integracji i Odpoczynku. Ma ono powstać na placu przy Domu Ludowym na Górnym Przedmieściu. - Mamy konkretną wizję tego, jak ma wyglądać - mówi Katarzyna Maślak, jedna z osób pracujących przy opracowywaniu projektu. W tym celu siły połączyły tam m.in. miejscowe koło gospodyń miejskich, ochotnicza straż pożarna i klub sportowy. Na placu, który zostanie ogrodzony ma się pojawić mini plac zabaw dla najmłodszych, a dla nieco starszych stoliki do gier w piłkarzyki, szachy i ping ponga. Powstanie też 20 miejsc postojowych, dla korzystających z placu. Całość zostanie oświetlona i objęta monitoringiem.

W drugim okręgu miejskim mieszkańcy wybrali budowę ogólnodostępnego boiska do mini-piłki nożnej, przy obiekcie Orła Myślenice. Jak mówi Kamil Ostrowski z Orła Myślenice, chcieliby aby zgodnie z pierwotnym zamysłem, to boisko oraz boisko do funino powstały obok siebie, bo wtedy dwa obiekty mogłyby spełniać trzy różne funkcje. Być samodzielnymi obiektami, a razem tworzyć jedno większe boisko - wielkości podobnej do Orlika.

Na wsiach mieszkańcy typowali równie często budowę miejsc do wypoczynku i rekreacji (lub ich doposażenie) co chodników, poboczy, alejek i ogrodzeń szkół, a nawet zabezpieczenie osuwiska.

WIDEO: Barometr Bartusia - mały ZUS - (odc. 4)

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości