Gmina Myślenice. Mieszkańcy, dzielcie budżet

 • Dziennik Polski
Po raz pierwszy mieszkańcy mogą sami zdecydować o tym, na co przeznaczyć część gminnego budżetu. Ale nie wszędzie pojedynczy głos wystarczy. Tam, gdzie jest konkurencja, trzeba przekonać do „swojego projektu” jak najwięcej osób. Głosować już można.

Katarzyna Hołuj

Na projekty ogólnomiejskie, a dokładnie na jeden wybrany może zagłosować każdy mieszkaniec gminy (tu zameldowany i mający ukończone 16 lat). Z pozostałych projektów trzeba wybrać jeden, kierując się tym, gdzie dokładnie mieszkamy (w którym z dwóch okręgów, na jakie podzielono Myślenice) albo w której wsi. I tak myśleniczanie z okręgu 1 (zachodniej części miasta) mają do wyboru cztery zadania, a ci z okręgu 2 (wschodniego) - dwa. W wioskach liczba zadań waha się od jednego do sześciu.

Największa pula (200 tys. zł) jest na tzw. projekt ogólnomiejski i tu wybór jest największy. Propozycji jest w sumie osiem, przy czym dwie (miejska wypożyczalnia rowerów i budowa boiska do funino) opiewają na sumy po 200 tys. zł, czyli wyczerpują pulę w całości.

Pozostałe są mniej kosztowne, co nie znaczy, że mniej ciekawe. To na przykład sześć nowych siłowni plenerowych w różnych punktach miasta (z wyjątkiem Zarabia, które już takowe ma). Albo zakup sprzętu (dwóch quadów i przyczepy do transportu poszkodowanych) dla Myślenickiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Psami, która nieraz udowodniła swoją skuteczność i zaangażowanie.

Zarówno ten pomysł, jak i kolejny - na utworzenie strony internetowej „Znajdź lekarza” mającej oferować pacjentom informacje o tym, jacy lekarze praktykują w Myślenicach, gdzie i w jakich godzinach - wyróżniają się na tle siłowni, boisk i placów zabaw, które dominują. Jest jeszcze projekt seniorów, którzy zabiegają o Akademię Seniora, czyli cykl wykładów i różnorakich zajęć dla nich.

Myśleniczanie, przynajmniej w tej, pierwszej edycji budżetu obywatelskiego, stawiają na miejsca do aktywnego spędzania czasu, rekreacji i wypoczynku. Nie znajdziemy w nim, jak np. we wrocławiskim budżecie obywatelskim pomysłu na budowę budek dla wolno żyjących kotów. Można by pomyśleć, że albo wrocławianie są wrażliwsi na potrzeby braci mniejszych, albo po prostu siłowni i boisk mają aż nadto.

Kolejny priorytet myśleniczan to bezpieczeństwo, i nie chodzi tylko o wspomniany sprzęt dla GPR, ale także o bezpieczeństwo na drogach, bo w okręgu nr 1 znalazło się oświetlenie kilku ulic i zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych przez ul. Kniaziewicza.Właśnie na ten ostatni zamierza głosować Aneta Batko-Banaszek: - To fatalne miejsce, gdzie trudno jest przejść nie tylko dzieciom, ale także dorosłym, bo kierowcy jeżdżą tędy bardzo szybko. Spośród projektów ogólnomiejskich najbardziej podoba się jej pomysł na siłownie plenerowe w różnych punktach miasta.

Z projektów zgłoszonych we wsiach wyłania się kilka marzeń, ale jedno jest wiodące i łączy niemal wszystkie miejscowości - to marzenie o miejscu spotkań, rekreacji dla dorosłych i zabaw dla dzieci. Przybiera ono różne formy: skweru, ogrodu publicznego, namiotu na imprezy, amfiteatru, przystani, parku, altany... - W tej części Drogini nad Zalewem nie ma miejsca, gdzie można by przyjść z dziećmi, spotkać się z innymi mieszkańcami. Jest taka potrzeba, bo choćby w niedzielę po mszy, czy po obiedzie chciałoby się wyjść gdzieś z dziećmi - mówi Monika Tekieli, mama bliźniaczek, która zgłosiła projekt budowy przystani „Ratanica” nad Zalewem Dobczyckim. Miałoby to być miejsce z ławeczkami do odpoczynku i z mini-placem zabaw.

Głosowanie będzie trwało do 26 września. Wstępne wyniki mają zostać podane do publicznej wiadomości 30 września.

- Zachęcamy do głosowania, szczególnie drogą elektroniczną. Jest ono łatwiejsze także dzięki temu, że po wpisaniu swojego adresu system podpowiada projekty z naszego okręgu lub sołectwa, czyli te, spośród których powinniśmy wybrać jeden, nie licząc projektu ogólnomiejskiego - mówi Małgorzata Trolka-Ostrowska z Wydziału Strategii, Rozwoju Gospodarczego i Promocji UMIG w Myślenicach. Przypomina również, że sms-y w ramach głosowania są bezpłatne.

Głosować można na www.bo.myslenice.pl, ale też na kartach do głosowania w tych punktach:

 • Myślenice Urząd Miasta i Gminy (pon.-pt. 7.30-15.30)
 • Myślenice Punkt Informacji Turystycznej MSIT (pon.-pt. 10.00-18.00)
 • Myślenice Miejska Biblioteka Publiczna (wt.-pt. 9.00-19.00 i sob. 9.00-14.00)
 • Myślenice Szkoła Podstawowa nr 2 (pon.-pt. 8.00-16.00)
 • Myślenice SP nr 3 (pon.-pt. 8.00-16.00)
 • Myślenice - Chełm SP nr 6 (pon.-pt. 7.30-14.00)
 • Bęczarka Szkoła Podstawowa (pon.-pt. 8.00-16.00)
 • Borzęta Szkoła Podstawowa (pon.-pt. 8.00-15.00)
 • Bysina Szkoła Podstawowa (pon.-pt. 7.00-16.00)
 • Droginia Szkoła Podstawowa (pon.-pt. 8.00-16.00)
 • Głogoczów Szkoła Podstawowa (pon.-pt. 8.00-18.00)
 • Jasienica Szkoła Podstawowa (pon.-pt. 8.00-15.00)
 • Jawornik Szkoła Podstawowa (pon.-pt. 8.00-15.30)
 • Krzyszkowice Szkoła Podstawowa (pon.-pt. 8.00-16.00)
 • Osieczany Szkoła Podstawowa (pon.-pt. 7.00-16.00)
 • Polanka Szkoła Podstawowa (pon.-pt. 8.00-16.00)
 • Poręba Szkoła Podstawowa (pon.-pt. 8.00-15.00)
 • Trzemeśnia Szkoła Podstawowa (pon.-pt. 8.00-16.00)
 • Zasań Szkoła Podstawowa (pon.-pt. 8.00-16.00)
 • Zawada Szkoła Podstawowa (pon.-pt. 7.30-16.00)

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 20

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości