Budżet obywatelski w gminie Myślenice. Mieszkańcy mają głos

  • Dziennik Polski
Już za niespełna trzy tygodnie będzie można zgłaszać swoje pomysły do pierwszego budżetu obywatelskiego.

Katarzyna Hołuj

Już najwyższy czas na to, aby zastanowić się, co chcielibyśmy zrealizować za środki z budżetu obywatelskiego. Pomysły mogą dotyczyć: kultury, sportu, rekreacji, turystyki i ekologii.

- To wydzielona część budżetu, o której przeznaczeniu decydują mieszkańcy - mówiła Małgorzata Trolka-Ostrowska z Urzędu Miasta i Gminy Myślenice na spotkaniu z mieszkańcami Głogoczowa, dodając, że w drugiej połowie czerwca (najprawdopodobniej od 15 do 28) będzie można składać wnioski do tego budżetu.

Wcześniej każdy, kto ma pomysł na to, co należałoby zrobić lub zorganizować za te pieniądze (dolna granica wartości projektu to 5000 zł) musi wypełnić wniosek i zebrać podpisy poparcia od 20 osób (zameldowanych w danej miejscowości i mających ukończone 16 lat).

Już na zebraniu pomysły sypały się jak z rękawa: modernizacja placu zabaw, montaż siłowni plenerowej, zorganizowanie Dni Głogoczowa, nazwanie ulic, budowa zaplecza szatniowego przy boisku sportowym, oświetlenie przystanku, a nawet otwarcie poczty, choć akurat to ostatnie nie należy do zadań gminy, a tylko takie mogą być realizowane w ramach tego budżetu.

Do ich zgłaszania zachęcała Agnieszka Wegrzyn, radna z Głogoczowa, która zainicjowała zebranie poświęcone budżetowi obywatelskiemu.

- Glogoczów ma niestety najsłabszą frekwencję przy wyborach. Zmobilizujmy się i pokażmy przy budżecie obywatelskim, że frekwencja u nas będzie najwyższa - mówiła.

Pomysły zgłaszane do BO muszą poza tym spełniać kilka innych warunków: to co powstanie w ich efekcie musi być ogólnodostępne dla mieszkańców, powstać na działce gminnej, nie być zbyt drogie w utrzymaniu, nie być komercyjne i kosztować min. 5000 zł (górną granicą jest łączna pula dla danej miejscowości).

Każda z miejscowości będzie miała do wydania tyle, ile stanowi iloczyn 15 (zł) oraz liczby ich mieszkańców. Odstępstwem od tej reguły będą tylko dwie największe (Jawornik i Głogoczów), które na korzyść dwóch najmniejszych (Buliny i Chełmu) będą miały nieco okrojone środki.

Ciągle jednak ich budżety pozostaną najwyższe ze wszystkich wiejskich, bo będzie to po 40 tysięcy złotych.

Dla porównania - Osieczany będą mogły wydać 27 915 zł, Krzyszkowice 36 675 zł, Bysina 20 670, Zasań 12 565 zł, natomiast Chełm 10 000 zł.

Mieszkańcy miasta, które zostanie podzielone na dwa okręgi, dostaną do dyspozycji ok. 270 tys. zł (do podziału na pół).

Oprócz tego będzie jeszcze pula 200 tysięcy złotych na projekt ogólnomiejski, który w założeniu ma służyć mieszkańcom całej gminy, a nie tylko miasta, choć ma powstać (lub też dziać się) na jego terenie. Te 200 tys. złotych dla miasta ma być odpowiednikiem takiej samej puli do podziału dla sołectw.

Projekty, ocenione formalnie i zweryfikowane, po wakacjach zostaną poddane pod głosowanie. Odbędzie się ono w drugiej połowie września.

Każdy z mieszkańców będzie mógł oddać dwa glosy: jeden na wybrany projekt swojej miejscowości i jeden na wybrany projekt ogólnomiejski.

- Taki budżet to dobry pomysł. Może to zmobilizuje mieszkańców do większego zaangażowanie się we wspólną sprawę, bo tego tu brakuje. Choć działa tu tak dużo różnych stowarzyszeń, to raczej „każdy sobie rzepkę skrobie” - mówi pani Dorota, mieszkanka Głogoczowa. - Podoba mi się pomysł z wprowadzeniem nazw ulic. To ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców, bo dzięki temu pogotowie albo straż mogą łatwiej trafić pod właściwy adres.

Już niebawem ma zostać uruchomiona strona internetowa poświęcona Myślenickiemu Budżetowi Obywatelskiemu, gdzie będzie można wszystkiego się dowiedzieć i znaleźć m.in. gotowe (albo prawie gotowe, bo do uzupełnienia) plakaty i ulotki służące do reklamowania „swoich” projektów.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 4

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości