Budżet obywatelski w województwie lubuskim. Najwięcej pieniędzy chce wydać Zielona Góra, najmniej - Lubniewice

  • Gazeta Lubuska
W Zielonej Górze w ostatnim czasie głośno było o uruchomieniu stołówki w III LO. Młodzi mieszkańcy Gorzowa cieszyli się zaś z otwarcia skate parku. Obie inwestycje - i oczywiście wiele innych - powstało dzięki pieniądzom z budżetu obywatelskiego.

red

W województwie lubuskim budżet obywatelski ma 16 miast i gmin. W Zielonej Górze w puli jest 6 mln zł, w Gorzowie - ponad 5 mln, w Żarach - 1 mln. W tym roku z budżetem obywatelskim wystartowały Lubniewice - 90 tys. zł. Zwykle jest tak, że z roku na rok kwota rośnie. I wszędzie to mieszkańcy decydują, na co zostaną przeznaczone pieniądze.

Jakie inwestycje są realizowane? Skwerki, parki i ławki, zajęcia kulturalne i dla seniorów, domki dla wolnożyjących zwierząt, oświetlenie ulic i monitoring, siłownie pod chmurką i parki linowe, bezpieczne przejścia dla pieszych i drogi rowerowe - setki świetnych pomysłów dla poprawy życia w mieście czy gminie są rokrocznie zgłaszane i poddawane głosowaniu. Zwycięskie projekty zostają zrealizowane.

Stołówka w Zielonej Górze, skate park w Gorzowie

Na przykład w Zielonej Górze na przełomie października i listopada 2018 głośno było o uruchomieniu stołówki w III LO im. Tadeusza Kotarbińskiego. To także inwestycja, która powstała dzięki pieniądzom z budżetu obywatelskiego. W marcu 2016 uczniowie szkoły zebrali prawie 8 tys. podpisów pod tym pomysłem. Inwestycja została zrealizowana przeszło dwa i pół roku później. „Ostatnio w lokalnych mediach głośno było o naszej stołówce. Długi okres oczekiwania w końcu dobiegł końca! Już od 5 listopada będziemy mogli zjeść w niej pierwszy obiad!” - można było przeczytać 27 października 2018 na Facebooku III LO w Zielonej Górze. „To już dzisiaj. Pierwszy obiad na nowej stołówce III LO” - pisał 5 listopada na FB Jacek Budziński, nauczyciel historii.

Z kolei młodzi mieszkańcy Gorzowa niedawno cieszyli się z otwarcia rozbudowanego skate parku w parku Kopernika. Ten pomysł do budżetu obywatelskiego zgłosił Wojciech Pięta ze Stowarzyszenia Rowerzyści Aktywiści. „W budżecie na 2017 rok jego projekt zdobył najwięcej głosów gorzowian. I dziś młodzi i starsi mogą cieszyć się jednym z najlepszych skate parków w Polsce. Całkowity koszt tej inwestycji wyniósł 823.251,30 zł. Za te pieniądze powstało tutaj dodatkowych osiem przeszkód. Skate park składa się sekcji streetowej i bowlowej (jedna z największych w kraju)” - pisaliśmy 6 września 2018 na www.gazetalubuska.pl.

A jakie pomysły cieszyły się zainteresowaniem mieszkańców w obecnej edycji budżetu obywatelskiego? W Gorzowie - Fabryka Pozytywnej Energii (budowa ośmiu siłowni zewnętrznych na terenie miasta wraz z elementami małej architektury: ławki, stojaki na rowery, kosze na odpady itp.); w Międzyrzeczu - boisko ze sztucznej trawy przy SP-2; w Szprotawie - przebudowa monitoringu wizyjnego w SP im. Kornela Makuszyńskiego w Wiechlicach; w Sławie - zagospodarowanie terenu przy ul. Waryńskiego - odnowienie figurki Matki Bożej i cokołów wraz z nowymi rzeźbami; w Zielonej Górze - budowa ulic Jaśminowej i Kalinowej oraz zakup sprzętu do diagnostyki dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt; w Żarach - kociarnia.

Sprawdź w serwisie budzetalert.pl

Z budżetu obywatelskiego korzystają stowarzyszenia artystyczne czy sportowe, nieformalne grupy mieszkańców czy rodziców. W większości miast czy gmin każdy może zgłosić pomysł do realizacji. Potem wystarczy namówić okolicznych mieszkańców do głosowania.

Zasady zgłaszania pomysłów, kwoty, warunki głosowania czy terminy ustala samorząd. Wszystkie te informacje zebraliśmy w serwisie budzetalert.pl, który opracowują dziennikarze „Gazety Lubuskiej” i innych tytułów Polska Press Grupy. Dysponując redakcjami w całym kraju, będziemy w serwisie budzetalert.pl przedstawiać projekty, inspirować, umożliwiać dyskusję i znalezienie sojuszników w społeczności lokalnej. Nasi dziennikarze będą także monitorować realizację projektów i transparentność budżetów obywatelskich.
W serwisie budzetalert.pl możesz sprawdzić:

[*]czy Twoja miejscowość organizuje budżet obywatelski
[*]jakie są zasady zgłaszania projektów i głosowania
[*]jakie kwoty przeznacza samorząd na budżet obywatelski, ile to jest w przeliczeniu na jednego mieszkańca
[*]ile dotychczas było edycji, ile projektów już zrealizowano.

To jednak nie wszystko. W serwisie budzetalert.pl dajemy Ci możliwość bezpłatnego opublikowania i promowania swojego pomysłu. Możesz po prostu opisać, jaka inwestycja powinna zostać Twoim zdaniem zrealizowana w okolicy, dodać zdjęcia, oznaczyć punkt na mapie. Następnie, jeszcze przed oficjalnym głosowaniem, zbudować poparcie mieszkańców - udostępnić pomysł na Facebooku czy Twitterze, a nawet wydrukować ulotkę gotową do zawieszenia w gablocie w szkole czy na klatce schodowej.

Budżet alert

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości