Skreślone pomysły do budżetu obywatelskiego w Lublinie walczą, aby nie znaleźć się za burtą

  • Kurier Lubelski
Pomnik zgody narodowej na pl. Litewskim, tramwaj w Lublinie czy szpilkostrada ułatwiająca chodzenie po Starym Miwście - te pomysły urzędnicy skreślili z listy projektów, które będą walczyć o pieniądze z budżetu obywatelskiego. Powód? Uchybienia formalne. Niemal co drugi z odrzuconych chce jednak wrócić do gry. Autorzy wniosków złożyli odwołania od decyzji ratusza.

Artur Jurkowski

59 projektów złożonych przez mieszkańców do szóstej edycji budżetu obywatelskiego Lublina nie przeszło przez sito oceny formalnej.

- Autorzy 25 wniosków złożyli odwołania od tych decyzji - poinformowała Anna Machocka z Biura Partycypacji Społecznej UM Lublin.

W piątek minął siedmiodniowy czas na ich składanie.

O powrót na listę projektów walczą m.in. autorzy wniosku dotyczącego budowy wybiegu dla psów przy ul. Węglarza (projekt został zakwestionowany, bo wybieg jest zlokalizowany w pasie drogowym ulicy).

Czytaj także

Co jeszcze? Np. budowa placu zabaw dla dzieci w wąwozie przy ul. Zana (przygotowywana jest koncepcja zagospodarowania wąwozu i nie wiadomo, czy będzie ona uwzględniała utworzenie tam placu zabaw).

Odwołanie złożono też w sprawie przebudowy ul. Wallenroda (koszt może sięgnąć 8 mln zł, czyli jest dużo wyższy niż „limity” dla projektów z budżetu obywatelskiego).

- Mamy 30 dni na rozstrzygnięcie odwołań. Chcemy się jednak z tym uporać do końca lipca - dodaje Machocka.

Do szóstej edycji budżetu obywatelskiego lublinianie zgłosili 201 projektów. Ocenę formalną przebrnęły 142.

Czytaj także

Od tego roku projekty są dzielone na dzielnicowe o wartości do 300 tys. zł (zarezerwowano na nie 8,1 mln zł) oraz ogólnomiejskie: nieinwestycyjne (wartość do 300 tys. zł) i inwestycyjnej (do 1,2 mln zł).

W puli budżetu obywatelskiego Lublina na 2020 rok jest 15 mln zł.

Dzielnicowych projektów jest 84, najwięcej - osiem - dotyczy dzielnicy Rury.

O tym, które projekty trafią do realizacji w 2020 roku rozstrzygnie głosowanie, które odbędzie się między 23 września a 10 października.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości