Nasadzenia roślin w Lublinie. Na ul. Ogrodowej pojawi się ponad 3 tys. sadzonek

  • Kurier Lubelski
Berberysy, tulipany, hortensje, ale też bluszcze i krzewy. Ok. 3200 sadzonek i cebul trafi na rabaty wzdłuż ulicy Ogrodowej w Lublinie.

Artur Jurkowski

Naturalistyczne rabaty kwiatowe uzupełnione krzewami – to pomysł na zmianę wyglądu pasów zieleni wzdłuż ul. Ogrodowej. - Ma to być wizytówka „zielonego budżetu obywatelskiego” – tłumaczyła w maju, w momencie ogłoszenia wyników „zielonego budżetu” Kamila Boguszewska z Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu UP.

Prace na Ogrodowej są już na finiszu. - Potrwają do końca października – poinformowała Olga Mazurek– Podleśna z biura prasowego ratusza.

Łącznie posadzonych zostanie około 1200 szt. bylin, 780 szt. krzewów oraz 1200 roślin cebulowych. - Zamysłem było wykonanie nasadzeń typowych gatunków ogrodowych. W miejscu tym pojawią się m.in. berberysy, tulipany, derenie, forsycje, hortensje i irga szwedzka, a uzupełnione zostaną o krzewy, byliny, trawy i pnącza – wyliczała Mazurek – Podleśna . I dodawała: - Kolorystyka nasadzeń będzie utrzymana w odcieniach czerwieni, bordo, zieleni i bieli.

Roślinne rabaty zajmą w sumie 620 metrów kwadratowych powierzchni. Te składające się z bylin, krzewów i roślin cebulowych pojawią się na siedmiu odcinkach wzdłuż ulicy a rabaty wypełnione krzewami - przy sześciu.

Wcześniej wykonano pielęgnację drzew rosnących wzdłuż ulicy Ogrodowej.

Łączny koszt prac to 125 tys. zł. Pieniądze pochodzą z puli „zielonego” budżetu obywatelskiego. W tym roku na zmiany w szacie roślinnej i krajobrazie miasta przeznaczono 2 mln zł.

Na zwycięskiej liście znalazły się 24 projekty. Chodzi m.in. o nasadzenia wzdłuż ulic: Solidarności, Witosa, Bielskiego, Roztocze, Lubelskiego Lipca ’80. W pasach drogowych pojawią się 123 drzewa, 12 710 krzewów, 2100 bylin. Zakończenie nasadzeń jest planowane do 9 listopada 2017 r. Koszt – 350 tys. zł.

Przy ul. Bernardyńskiej rozkwitła kwietna łąka (7 tys. zł).

Przy dwóch ulicach ustawiono „miejskie meble”: przy Zamojskiej pojawiły się dwie ławki półokrągłe, cztery kwadratowe oraz sześć donic półokrągłych (50 tysięcy złotych) a przy Grottgera – trzy ławki jednostronne, dwie ławki dwustronne, osiem donic, cztery kosze na śmieci oraz stojak rowerowy mieszczący 10 rowerów (50 tys. zł).


Zobacz także: Stadion lekkoatletyczny w Lublinie oficjalnie otwarty

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości