Gutek przyjedzie po twój głos. Nowe zasady głosowania w budżecie obywatelskim

  • Kurier Lubelski
Mobilne punkty do głosowania - to nowość tegorocznego budżetu obywatelskiego. Głosowanie internetowe zacznie się już 23 września.

Artur Jurkowski

27 punktów - w tylu miejscach lublinianie będą mogli oddać głos na projekty walczące o realizację w ramach budżetu obywatelskiego. W poniedziałek ratusz podał zasady głosowania. I są spore zmiany.

Od tej edycji BO głosy na papierowych kartach trzeba będzie oddać osobiście w lokalu do głosowania (w poprzednich edycjach jedna osoba mogła zebrać karty, np. od sąsiadów, i później „hurtowo” wrzucić je do urny).

Nowością są „mobilne punkty do głosowania”. Pojawią się w siedmiu dzielnicach.

- Tam, gdzie nie ma miejskich BOM-ów ani filii biblioteki publicznej, w których organizujemy głosowanie. Głosy, na papierowych kartach, będzie można oddać w punkcie zlokalizowanym w autobusie „Gutek” - mówi Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej UM Lublin.

„Gutek” na terenie dzielnicy będzie przez jeden dzień. Pojawi się w Abramowicach (27.09), Hajdowie - Zadębiu (28.09), Konstantynowie (29.09), Kośminku (4.10), Sławinku (5.10), Szerokiem (9.10) i Węglinie Południowym (10.10). Miejsce gdzie się zatrzyma wskażą rady dzielnic.

12 punktów zostanie zlokalizowanych w filiach biblioteki publicznej. Kolejnych osiem będzie się mieścić w ratuszowych Biurach Obsługi Mieszkańców.

Tegoroczne głosowanie potrwa dłużej niż w latach ubiegłych. Dla tych, którzy będą korzystać z tradycyjnych papierowych kart, zacznie się 25 września, a korzystający z internetu zaczną głosować dwa dni wcześniej (23 września, o godz. 9).

Głosowanie zakończy się 10 października o godz. 20.

Kolejną zmianą jest wydłużenie terminu dopisywania się do listy uprawnionych do głosowania. Chodzi o tych, którzy mieszkają w Lublinie, ale nie są zameldowani w mieście.

- Do listy będzie można się dopisać do końca trwania głosowania - zapowiada Choroś.

Są dwie drogi, aby dołączyć do głosujących. Najprościej będą mieć ci, którzy zdecydują się oddać głos w formie papierowej. Po prostu na karcie - wraz z wybranymi projektami - zaznaczą rubrykę z prośbą o dopisanie do listy. Urzędnik, który będzie w komisji, załatwi formalności „od ręki”. - Drugą możliwością jest złożenie wniosku w Biurze Partycypacji Społecznej. W tym przypadku, po dopisaniu do listy, uzyskamy możliwość głosowania on-line - dodaje Choroś.

W puli BO jest 15 milionów złotych. Na realizację projektów małych (wartość 25 - 300 tys. zł) trafi 9 mln zł, na duże (0,3 - 1,2 mln zł) - 6 mln zł.

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości