Do gry w budżecie obywatelskim wraca szpilkostrada. Droga rowerowa na Lubomelskiej też. Zobacz co jeszcze

  • Kurier Lubelski
147 projektów będzie ostatecznie konkurować między sobą w głosowaniu nad VI edycji budżetu obywatelskiego Lublina. 10 z nich wywalczyło „powrót” na listę dzięki odwołaniom od rozstrzygnięć urzędników. Wśród nich są m.in. szpilkostrada na Starym Mieście czy droga dla rowerów na ul. Lubomelskie.

Artur Jurkowski

- To już ostateczna, zamknięta lista projektów, które wezmą udział w głosowaniu – mówi Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej UM Lublin.

W piątek ratusz przedstawił wyniki ostatniego etapu formalnej weryfikacji projektów. Chodzi o odwołania autorów odrzucanych wniosków.

Czytaj także

- Dogłębna analiza odwołań pokazała złożoność składanych projektów w budżecie obywatelskim. W 10 przypadkach podjąłem decyzję o uwzględnieniu odwołania. Mieszkańcy Lublina będą głosować łącznie nad 147 projektami. Zależało nam na przywróceniu większej ilości zgłoszonych wniosków, jednak ze względu na przeszkody formalno-prawne nie było to możliwe. Dziękuję wszystkim za wykonaną pracę i zachęcam do głosowania od 23 września – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublin.

„Powrót” do gry zapewniły sobie m.in. utworzenie szpilkostrady na Starym Mieście. Projekt jest zgłaszany do budżetu obywatelskiego od lat i od lat wypadał ze powodów formalnych.

Ratusz tłumaczył takie decyzji m.in. wyższymi niż szacowali pomysłodawcy kosztami robót czy tym, że sam planował całościową poprawę nawierzchni ulic Starego Miasta.

- Plany związane z remontem nawierzchni są jednak ciągle odkładane w czasie. Dlatego prezydent zdecydował o uwzględnieniu odwołania – tłumaczy Choroś.

Szpilkostrada w zamyśle autorów projektu to „specjalna powierzchnia przyjazna kobietom w szpilkach i osobom na kółkach m.in. w wózkach”.

Czytaj także

Ma powstać na Starym Mieście gdzie stylizowany bruk jest nierówny i szorstki. Miałaby być wykonana na ul. Grodzkiej na odcinku od Bramy Krakowskiej do Bramy Grodzkiej. Wartość projektu oszacowano na 300 tys. zł.

- I do tej kwoty będzie realizowany co oznacza, że nie powstanie na całym odcinku wskazanym przez autorów – zapowiada Choroś. I tłumaczy jak wykonana miałaby być szpilkostrada: - Nie doszłoby do wymiany nawierzchni, aby ją wyrównać zostałaby użyta masa z tworzywa sztucznego.

Uwzględniono też odwołanie dotyczące budowy pasa rowerowe lub drogi dla rowerów na skrzyżowaniu Solidarności, Kompozytorów Polskich, Lubomelskiej oraz trasy dla cyklistów na Lubomelskiej.

– Pierwotny projekt obejmował też powstanie pasów rowerowych na Lubartowskiej od Bajkowskiego do Tysiąclecia. Ale urzędnicy odpowiedzialni za drogi oraz organizację ruchu uznali, że to niemożliwe – dodaje Choroś.

Odwołania złożyli autorzy 25 wniosków, odrzuconych przez urzędników z powodów formalnych. Pod głosowanie poddanych będzie 147 projektów, w tym 86 dzielnicowych i 61 ogólnomiejskich.

Głosowanie w budżecie obywatelskim rozpocznie się 23 września i potrwa do 10 października. Lublinianie będą mogli wskazać na dwa projekty dzielnicowe i dwa ogólnomiejskie.

Do podziału jest 15 mln zł.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Nowy podatek audiowizualny

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości