Budżet obywatelski zmienia Lublin. Ale sam też przechodzi metamorfozę

  • Kurier Lubelski
Po niespełna roku dzielnice mogą stracić szanse na tzw. gwarantowane inwestycje o wartości do 150 tys. zł w ramach budżetu obywatelskiego.

Artur Jurkowski

Nie stadion, ale dzielnicowe centrum rekreacyjno–sportowe – takie zmiany czekają obiekt Lublinianki przy ul. Leszczyńskiego.

Roboty są finansowane z pieniędzy budżetu obywatelskiego. W poniedziałek MOSiR poznał oferty na realizację kolejnego z projektów czyli budowę trybun dla 500 widzów. I jest kłopot. Komunalna spółka zarezerwowała na roboty 316 tys. zł. Obie złożone oferty przekraczają tę kwotę: opiewają na 343,9 i 428,6 tys. zł.

- W pierwszej kolejności dokumenty zostaną sprawdzone pod względem formalnym, następnie zajmiemy się sprawami finansowymi – poinformował Miłosz Bednarczyk, rzecznik prasowy MOSiR „Bystrzyca”.

W tym roku Ośrodek planuje jeszcze kilka innych inwestycji na stadionie przy Leszczyńskiego w ramach BO m.in. budowę zadaszonego, wielofunkcyjnego boiska ze sztuczną murawą.

Ratusz tymczasem rozpoczął konsultacje (potrwają do końca stycznia) dotyczące nowych zasad funkcjonowania budżetu obywatelskiego.

- Po zeszłorocznej „rewolucji”, nie chcieliśmy wprowadzać kolejnej, a jedynie skorygować dotychczasowe zasady – stwierdził Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej.

Projekty mają być np. przyjmowane między 15 marca a 15 kwietnia. W przypadku dokumentów złożonych elektronicznie nie trzeba będzie dostarczać ich papierowej kopii.

Głosowanie jest planowane między 23 września a 10 października. Wskazać będzie można na jeden duży projekt i dwa małe. Głosować mają osoby zameldowane w Lublinie.

W formie papierowej będzie można oddać głosy w ratuszowych BOM-ach, a za pomocą internetu m.in. w bibliotekach (bez konieczności logowania).

Zmienić się mogą rozwiązania dotyczące tzw. projektów gwarantowanych (do 150 tys. zł) do realizacji na terenie dzielnicy. Ratusz proponuje wprowadzenie w nich porządku „kryterium poparcia”, czyli uzyskania 150 głosów, aby mogły wejść na listę do realizacji.

– To najbardziej kontrowersyjna propozycja – przyznał Choroś.

ZOBACZ TEŻ: Przy ul. Leszczyńskiego rozpoczęła się rozbiórka trybun

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości