Budżet obywatelski. Wrócili do walki, ale nie wszyscy

  • Kurier Lubelski
Chodnik przy ul. Sławinkowskiej przy Ogrodzie Botanicznym, miejsca parkingowe na Tatarach, remont ul. Zdrowej - to projekty, które wróciły na listę pomysłów walczących o realizację w ramach budżetu obywatelskiego.

Artur Jurkowski

Ratusz zmienił zdanie. Jedenaście z 57 odrzuconych w trakcie oceny formalnej projektów do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego ponownie wróciło na listę pomysłów walczących o pieniądze. W środę poinformowali o tym urzędnicy.

Osobista ocena prezydenta

- Każde z 28 odwołań zostało przeze mnie osobiście przeanalizowane. Idealnie byłoby, abyśmy mogli poddać pod głosowanie wszystkie projekty - podkreślał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

I dodał: - Niestety, z różnych przyczyn, przede wszystkim formalnych, nie ma takiej możliwości. Staraliśmy się z dyrektorami odpowiedzialnymi za realizację zadań znaleźć sposób na wykonanie jak największej ilości projektów. Mam nadzieję, że w odpowiedziach na odwołania jest to widoczne.

Tracą szansę

W tegorocznej procedurze budżetu obywatelskiego złożono łącznie 223 projekty. 57 z nich nie przeszło przez pierwsze sito oceny formalnej. Autorzy prawie połowy z nich odwołali się od decyzji ratusza.

- Zarzucam opiniodawcy oczywiście błędną interpretację prawną - argumentował Zdzisław Mróz, autor projektu budowy w Lublinie pomnika piłkarza Władysława Żmudy.

Ratusz uznał jednak, że budowa pomników nie spełnia warunków określonych dla projektów budżetu obywatelskiego.

- Odbywa się to na podstawie innej procedury. I trudno jest uzasadnić tę inicjatywę w budżecie obywatelskim - tłumaczyła Anna Machocka z Biura Partycypacji Społecznej UM Lublina.

Odwołanie w sprawie pomnika zostało odrzucone.

Podobny los spotkał budowę żłobka przy ulicy Chrobrego.

- Adaptacja na żłobek budynku przy ul. Chrobrego 18 wymagałaby zmiany sposobu użytkowania obiektu, wraz ze wszystkimi tego konsekwencjami - argumentowali swoją decyzję urzędnicy.

I wskazali: - Jednocześnie należy mieć na uwadze, że utworzenie nowego żłobka publicznego wiąże się z zabezpieczeniem środków finansowych na bieżące funkcjonowanie - wynagrodzenia dla personelu żłobka, opłaty za media itd., czego złożony projekt nie uwzględnia.

Nie ma też już szans na reaktywację Szkoły Podstawowej nr 9 przy ul. Lipowej oraz SP 35 przy ul. Wajdeloty.

Powalczą w głosowaniu

Do gry o pieniądze wróciła m.in. budowa miejsc parkingowych na Tatarach.

- Wnioskodawca proponuje dwie lokalizacje - w okolicy budynku nr 61 usytuowanego wzdłuż ulicy Maszynowej oraz w rejonie budynków nr 14-16 -wskazywali urzędnicy.

Na realizację może liczyć - jeśli w głosowaniu poprą go mieszkańcy - projekt zakładający budowę miejsc parkingowych obok przychodni przy Weteranów. Ale druga część tej inicjatywy - termomodernizacja budynku placówki - została skreślona.

- Zamiast termomodernizacji, która została oszacowana na 1,5 mln zł, zgodnie z wolą wnioskodawczyń możliwe jest pomalowanie elewacji. Koszt tego działania to ok. 300 tys. zł - wyliczyli miejscy urzędnicy.

Odpowiedzi na odwołania zamykają fazę oceny projektów.

- Osoby nieusatysfakcjonowane treścią odwołań, w przypadku dopuszczenia projektu do głosowania, mogą wycofać swój projekt z procedury. Mają na to czas do końca sierpnia - poinformowała Katarzyna Duma z biura prasowego ratusza.

Budżet obywatelski po raz piąt

y

W głosowaniu nad budżetem obywatelskim Lublina na 2019 r., czyli w piątej jego edycji, będzie mogło wziąć udział 176 projektów.

56 z nich to tzw. projekty duże o wartości do 300 tys. - 1,2 mln zł, kolejne 120 to projekty małe, których koszt mieści się między 25 a 300 tys. zł. Na te pierwsze zostało zarezerwowanych 6,5 mln zł, na drugie 8,5 mln zł.

Łączna pula budżetu obywatelskiego nie ulegnie zmianie w stosunku do poprzedniego BO i będzie wynosiła 15 mln złotych.

Głosowanie ma być przeprowadzone między 23 września a 10 października br.

- Zachęcam do głosowania, bo jak pokazały lata ubiegłe, każdy głos ma znaczenie w ostatecznych wynikach - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Każda osoba mieszkająca w Lublinie, niezależnie od wieku, może oddać głos na jeden projekt duży i dwa projekty małe. Zagłosować będzie można w formie papierowej lub elektronicznej na stronie www.obywatelski.lublin.eu.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz też: Rozmowa z Krzysztofem Żukiem o remoncie krakowskiego przedmieścia

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości