Budżet obywatelski stawia teraz na ilość. No i na dzielnice

  • Kurier Lubelski
Zmiany w zasadach budżetu obywatelskiego. Maksymalna wartość projektu spadnie z 1,2 do 0,8 mln zł. Będą „kwoty gwarantowane” dla dzielnic.

Artur Jurkowski

Więcej projektów do realizacji, „gwarancja”, że w każdej dzielnicy będzie wprowadzony w życie co najmniej jeden z wniosków mieszkańców - do tego sprowadzają się w skrócie zmiany proponowane w budżecie obywatelskim Lublina.

- Przedstawiona propozycja została opracowana na podstawie głosów w dyskusji jakie trafiły do Urzędu Miasta - podkreśla Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina.

We wtorek rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące nowych zasad budżetu obywatelskiego. Proponowane są cztery zmiany.

Pierwsza mówi o nowych kwotach wyznaczających rodzaj projektu. W ostatniej edycji budżetu małe projekty musiały mieścić się w granicach 50 - 500 tys. zł, duże 0,5 - 1,2 mln zł.

Teraz małe miałyby mieć wartość 25 - 300 tys. zł, duże: 300 - 800 tys. zł. Dlaczego? Bo wtedy na liście do realizacji byłoby więcej pozycji. W przyszłym roku, podobnie jak w tym, w puli budżetu ma być 15 mln zł.

Zwiększeniu liczby „zwycięskich” projektów ma służyć też nowy wskaźnik podziału środków: na sfinansowanie małych projektów ma trafić 9 mln zł, a na duże 6 mln zł (teraz było odpowiednio 8 i 7 mln zł)

Kolejna regulacja ma gwarantować wykonanie co najmniej jednego projektu na terenie każdej dzielnicy. Przy czym wartość danej inwestycji nie mogłaby przekraczać 150 tys. zł.

- W praktyce oznacza to, że po głosowaniu, poza projektami które uzyskały największą liczbę głosów, do realizacji kierowane są projekty obejmujące swym zasięgiem jedną dzielnicę i których koszt nie przekracza 150 tys. zł - mówi Krzyżanowska.

Ostatnia zmiana dotyczy techniki głosowania. Chodzi o karty papierowe. Nie będzie ich już można dostarczać hurtowa do punktów do głosowania. Tak robiły np. rady dzielnic chodząc po domach i zbierając głosy mieszkańców. Aby zag-łosować trzeba będzie się osobiście stawić przed komisją przyjmującą głosy.

Uwagi do proponowanych zmian można przesyłać do końca stycznia na adres: obywatelski@lublin.eu. Spotkanie konsultacyjne odbędzie się 12 stycznia (czwartek) o godz. 17 w Kancelarii Prezydenta Lublina (ul. Bernardyńska 3, sala 104).

Bożonarodzeniowa kąpiel Morsów (ZDJĘCIA)
Z tego słynie Lubelskie. Odgadniesz o co chodzi po jednym słowie podpowiedzi?
Miejski opłatek. Lubelskie VIP-y złożyły sobie życzenia na święta (ZDJĘCIA)
Kradzież w galerii przy Witosa w Lublinie. Złodzieje zabrali klocki. Jest nagranie z monitoringu

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości