Budżet obywatelski Lublina. W środę ostatni dzień głosowania

  • Kurier Lubelski
To już ostatnia chwila, aby powalczyć o remont „swojego” chodnika czy nowe miejsce parkingowe. W środę kończy się głosowanie na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego.

Artur Jurkowski

W ubiegłym roku w głosowaniu uczestniczyło 38,5 tys. osób, rok wcześniej - 73,5 tys. W tym roku to kilkanaście tysięcy. Na razie.

W środę kończy się głosowanie nad budżetem obywatelskim Lublina na 2019 r.

- I w ostatnim dniu mamy tradycyjnie największe zainteresowanie - mówi Anna Machocka z Biura Partycypacji Społecznej UM Lublin.

W piątej edycji budżetu obywatelskiego (projekty będą realizowane w 2019 roku, ale głosowanie odbywa się w 2018 r.) w szranki stanęło 165 projektów zgłoszonych przez mieszkańców. 117 z nich to projekty małe (o wartości 25 - 300 tys. zł), a 48 - duże ( 0,3 - 1,2 mln zł). Te ostatnie mogą mieć wyłącznie charakter infrastrukturalny (budowa, przebudowa).

- Zachęcam do udziału w głosowaniu nad Budżetem Obywatelskim, ponieważ jest to najprostsza i najszybsza metoda podjęcia decyzji o tym, jak ma wyglądać nasze miasto - podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Każdy głosujący może wskazać trzy projekty: dwa małe i jeden duży. Głosować można na dwa sposoby - za pomocą papierowych kart lub przez internet.

Karty można pobrać i oddać głos w 35 filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz ośmiu Biurach Obsługi Mieszkańców.

Głosować można w środę do zamknięcia tych placówek. Korzystający z internetu mają trochę więcej czasu na podjęcie decyzji. Dla nich możliwość głosowania „zamknie się” o północy.

- Wyniki możemy poznać nawet w przyszłym tygodniu - ocenia Machocka.

Poznamy nie tylko projekty zakwalifikowane do realizacji w 2019 roku, ale i dzielnice, które skorzystają na aktywności mieszkańców. Pięć dzielnic, gdzie frekwencja będzie najwyższa, dostanie o 50 proc. większe wsparcie z kasy ratusza na drobne inwestycje (obecnie otrzymują 130 tys. złotych).

Pula budżetu obywatelskiego wynosi 15 mln zł.

Zielone pomysły

99 projektów zostało złożonych do trzeciej edycji Zielonego Budżetu. Ich wartość opiewa na ponad 24 mln złotych, czyli jest 12 razy wyższa niż kwota, która została przeznaczona na te działania (2 mln zł).

- Dominuje zieleń przyuliczna. 25 ze złożonych projektów dotyczy nasadzeń w pasach drogowych - wylicza Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni.

Na liście są m.in. ul. Jana Pawła II, „aleja miłorzębów” przy ul. Kossaka, Kunickiego.

- Bardzo interesująco wygląda pomysł „Lublin miastem magnolii”, cieszą projekty zakładające powstanie kolejnych łąk kwietnych - wskazuje Pawlikowska.

Zwycięzców Zielonego budżetu mamy poznać do 10 stycznia 2019 roku.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz też: Wojenne Dziewczyny powróciły do Lublina

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości