Budżet obywatelski Lublina na 2018 r. Do rozdania 15 milionów [GDZIE GŁOSOWAĆ]

  • Kurier Lubelski
W sobotę o godz. 9 zaczyna się głosowanie na propozycje budżetu obywatelskiego na 2018 r. Jak? Internetowo lub osobiście w punkcie głosowania. Jednym z nich będzie autobus Gutek.

Małgorzata Szlachetka

Mieszkańcy Lublina najpierw zgłaszali projekty, na które chcą dostać pieniądze, a teraz będą decydować, który z nich będzie zrealizowany. Głosowanie zaczyna się w sobotę o godzinie 9 i potrwa do 10 października (godzina 20). W ubiegłym roku zostało oddanych 73,5 tys. głosów, z czego 55 tysięcy lublinianie złożyli w wersji papierowej.

W tym roku zostało wprowadzonych kilka zmian, to m.in. efekt krytycznych głosów, jakie padły w trakcie i już po zakończeniu poprzedniego głosowania.

Wprowadzenie zasady osobistego głosowania ma wykluczyć praktykę przynoszenia zebranych kart hurtowo. - Zachęcamy też do głosowania przez internet. Tym bardziej że wyniki elektroniczne będziemy znali chwilę wcześniej, jeszcze przed zliczeniem głosów z wersji papierowej – zachęcała Anna Machocka z Biura Partycypacji Społecznej, funkcjonującego w strukturze Urzędu Miasta Lublin.

Nowością jest mobilny punkt budżetu obywatelskiego. Zabytkowy autobus Gutek z taboru MPK Lublin, który w wakacje obsługuje linię turystyczną, po południu przyjedzie do tej dzielnicy, w której nie można było urządzić stacjonarnego miejsca do głosowania. – Zachęcamy do odwiedzania Gutka wspólnie z dziećmi. Nasi wolontariusze będą proponować najmłodszym udział w zajęciach plastycznych i grach planszowych – zapowiada Anna Machocka.

Przy okazji lublinianie mający mniej niż 18 lat będą mogli sami opowiedzieć się za tym projektem, którzy do nich najbardziej przemawia. Bo w tym roku głosować mogą wszyscy, bez względu na wiek. Dzieci będą to robić za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych.

Być może zwrócą uwagę na projekt pod tytułem „Rezerwat Dzikich Dzieci – park kreatywności i kontaktu z przyrodą”. To kontynuacja czegoś, co już znamy, bo Rezerwat Dzikich Dzieci przy ulicy Dolnej Panny Marii z powodzeniem zadebiutował w te wakacje. Najmłodsi będą mogli też zagłosować chociażby na łączący naukę z zabawą plac sensoryczny, który autorzy projektu widzą na placu Teatralnym.

Projekty wskazują na różne potrzeby w mieście: od remontów chodników i ulic, przez budowę miejsc parkingowych i oświetlenia, po inwestycje w nowe stacje rowerowe czy ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż brzegu Czechówki.

Dzięki budżetowi obywatelskiemu można na lepsze odmienić ten fragment miasta, który jest najbliżej nas albo na granicy kilku dzielnic. W tegorocznej edycji będziemy głosować na przykład na projekt zakładający dalsze inwestycje w park im. Jana Pawła II na Czubach.

Możemy też wybrać jeden z projektów społecznych, na przykład opowiadając się za budową w Lublinie łaźni dla osób bezdomnych.

Każdy z nas może oddać głos na dwa wybrane przez siebie projekty: jeden mały i jeden duży. Do rozdysponowania tradycyjnie jest w sumie 15 milionów złotych. Wartość mniejszego projektu może wynieść od 25 tysięcy złotych do 300 tysięcy złotych. Finansowanie dużego projektu zamyka się w kwocie mieszczącej się w widełkach 300 001 złotych – 1,2 mln złotych.

Miasto chce uniknąć sytuacji, gdy jakaś dzielnica zostanie poszkodowana, bo propozycje jej dedykowane przepadną w głosowaniu. W takiej sytuacji zostanie dla niej zagwarantowany projekt za 150 tysięcy złotych.

Obywatelski poradnik

Gdzie można oddać swój głos osobiście?

Szczegóły dotyczące zasad głosowania w edycji budżetu obywatelskiego 2018 znajdą Państwo na stronie www.obywatelski.lublin.eu. Została tam również opublikowana baza punktów i harmonogram głosowania w punktach stacjonarnych (Biura Obsługi Mieszkańców i filie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopaciń-skiego w Lublinie). Swoje punkty do głosowania wskazują też niektóre rady dzielnic. Głosować na projekty mogą osoby zameldowane w Lublinie, dopisane do spisu wyborców lub listy mieszkańców głosujących w budżecie obywatelskim. Aby dopisać się do tej ostatniej listy, należy wypełnić specjalny formularz on-line na stronie www.obywatelski.lublin.eu, wydrukować go, podpisać i dostarczyć do Biura Partycypacji Społecznej, Bernardyńska 3, pok. 107.


Zobacz: Otwarcie boiska przy Szkole Podstawowej nr 10 sfinansowanego z budżetu obywatelskiego

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości