Pomnik jednorożca prawie gotowy. Stanie w Łodzi we wrześniu

  • Dziennik Łódzki
Wiadomo już jak będzie wyglądał pomnik jednorożca, który jesienią stanie w centrum Łodzi. UMŁ pokazał właśnie zdjęcia z pracowni japońskiego artysty Tomohiro Inaby, który tworzy jednorożca.

Matylda Witkowska

Zwierzę tworzone jest ze stali nierdzewnej. Finalnie będzie mieć 3,5 m wysokości oraz 4 m wysokości. Postać jednorożca zespawana będzie z wielu drobnych elementów. Ze względu na technikę wykonania wbrew pierwotnym planom nie będzie można na niego wchodzić.

Pomnik jednorożca, a w pierwotnej wersji pomnik rodziny jednorożców to jeden z najbardziej kontrowersyjnych projektów budżetu obywatelskiego w Łodzi. Został wybrany w głosowaniu w 2016 r. i miał powstać do końca ubiegłego roku.

Pomnik jednorożca miał nawiązywać do popularnej nazwy przystanku tramwajowego zwanego "stajnią jednorożców". Miał przedstawiać rodzinę jednorożców i być interaktywny, czyli pozwalać dzieciom na wdrapywanie się na jednorożce. Koszt budowy pomnika oszacowano na maksymalnie 400 tys. zł. Za budową pomnika głosowało prawie 3,8 tys. łodzian.

Wiosną ubiegłego roku łódzki magistrat ogłosił konkurs. Aby uniknąć kiczu na głównej ulicy Łodzi w zapisach konkursu pojawił się wymóg, że jednorożec ma być awangardowy . Jednak pięć wybranych prac, które zaprezentowano łodzianom spotkały się z ostrą krytyką.

Konkurs zakończono bez zwycięzcy, a stworzenie jednorożca powierzono japońskiemu, awangardowemu artyście Tomohiro Inabie.

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości