Milion na budżet obywatelski

  • Express Ilustrowany
Na co wydać w przyszłym roku milion złotych w ramach budżetu obywatelskiego, będą mogli zadecydować mieszkańcy Pabianic. Pieniądze będą pochodziły z miejskiej kasy. Cały budżet miasta to około 170 milionów złotych. Budżet obywatelski ma już m.in. Łódź, Gdańsk i Olsztyn. Pabianice poszły ich śladem.

PAT

– Startujemy z takim projektem po raz pierwszy i będzie to test dla wszystkich. Co do wysokości kwoty, ścierały się różne poglądy – od 500 tysięcy do 1,5 miliona – mówi prezydent Grzegorz Mackiewicz. – Milion to, dla zobrazowania proporcji, połowa sumy, jaką miasto przeznacza na drogi.
Wierszyki na dzień ojca
Wnioski do budżetu obywatelskiego na 2016 rok będą przyjmowane od 1 do 17 lipca w biurze obsługi interesanta Urzędu Miejskiego (ul. Zamkowa 16) lub drogą pocztową. Można je zgłaszać w dwóch obszarach – zadań przyczyniających się do rozwoju miasta oraz mających na celu poprawę warunków życia mieszkańców.

– Koszt jednego zadania nie może przekroczyć 100 tysięcy złotych, ponadto musi być ono do wykonania i rozliczenia w jednym roku – wyjaśnia Aneta Klimek, rzecznik prasowy magistratu. – Analiza wniosków potrwa do końca sierpnia, a ostateczna lista projektów, które będą poddane pod głosowanie, zostanie ogłoszona trzy tygodnie później.

Pabianiczanie zadecydują, które należy zrealizować, między 7 a 20 października.

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości