Łodzianie zagłosują na co wydać 20 mln zł. Będzie budżet obywatelski?

  • Express Ilustrowany
Łodzianie będą mogli bezpośrednio zdecydować o tym, na co wydać 20 mln zł w przyszłorocznym budżecie miasta. Do wakacji będzie można zgłaszać pomysły niewielkich miejskich inwestycji, a we wrześniu mieszkańcy będą głosować, które z nich powinny zostać zrealizowane.

(MSM)

Stworzenie "budżetu obywatelskiego" zapowiadała kilka miesięcy temu prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Wówczas mówiła jednak o tym, że łodzianie będą mogli decydować o 1 proc. budżetu, czyli ok. 40 mln zł.

- Władze miasta zdecydowały, że budżet teraz stać na 20 mln zł - mówi Grzegorz Justyński, dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej w Departamencie Prezydenta.

Pula 20 mln zł została podzielona na 6 części: 5 mln zł przeznaczone ma być na zadania ogólnomiejskie, a po 3 mln zł trafić ma na inwestycje w poszczególnych dzielnicach Łodzi. W grę wchodzą np. remonty placów zabaw, chodników, budowa obiektów sportowych itp. Propozycje może złożyć każdy mieszkaniec Łodzi, na specjalnym formularzu (do pobrania w Centrach Obsługi Mieszkańców), w okresie od 30 kwietnia do 28 czerwca br.. Wniosek musi podpisać co najmniej 15 osób. Później wszystkie wnioski trafią do urzędników, którzy je sprawdzą pod względem formalno-prawnym. Głosowanie ma się odbyć w dniach 21 - 29 września.

- Głosować będzie można na kartach wyłożonych w COM-ach. Głosowanie nie będzie anonimowe - trzeba będzie wpisać na karcie swoje dane - to pozwoli na zachowanie zasady, że jedna osoba ma tylko jeden głos. Na karcie będzie można wskazać 5 inwestycji. Te, które otrzymają najwięcej wskazań zostaną zrealizowane. Wyniki głosowania będą wiążące - mówi Grzegorz Justyński. - Głosować będą mogły osoby od 16 roku życia.

W ramach kampanii informacyjnej odbędzie się wiosną 39 spotkań z mieszkańcami łódzkich osiedli, uruchomiona zostanie też strona internetowa. Budżet obywatelski nie wchłonie konkursów na dotacje dla inwestycji zaplanowanych przez rady osiedli - one w przyszłym roku, na podobne cele będą mogły wydać 10 mln zł. placów zabaw, lub odnowienia już istniejących.

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości