Finisz głosowania na miejski budżet obywatelski

  • Express Ilustrowany
Już 31 tys. łodzian zagłosowało przez internet na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego na przyszły rok. Urząd Miasta Łodzi ogłosił wczoraj, które z projektów ponadosiedlowych prowadzą w głosowaniu.

Mirosław Malinowski

Okazało się, że najwięcej głosów miał wczoraj o godz. 8 projekt pt. „Zwierzęta w Łodzi są ważne”, który przewiduje m.in. modernizację budynków schroniska, wyposażenie sekcji konnej i Animal Patrolu straży miejskiej oraz kastrację i sterylizację psów i kotów (właścicielskich i wolno żyjących). Jego koszt to 1,35 mln zł. W pierwszej piątce projektów znalazły się ponadto: budowa miniboiska przy ul. Sępiej (420 tys. zł), terapia sztuką dzieci z oddziałów onkologicznych w szpitalu im. Konopnickiej (42 tys. zł), budowa „Wzgórza Trzech Wież” w parku na Zdrowiu (1,98 mln zł) oraz pomoc kotom (sterylizacja, kastracja i leczenie za 420 tys. zł).

- W poprzednich edycjach nie podawaliśmy cząstkowych wyników głosowania, ale ponieważ mieliśmy sygnały, że mieszkańcy oczekują takiej informacji, zdecydowaliśmy się w tym roku uchylić rąbka tajemnicy. Nie jest to wbrew zasadom, a raczej elementem zdrowej rywalizacji - mówi Grzegorz Justyński, dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ. - Głosowanie internetowe zakończy się o północy 8 października, natomiast w tę niedzielę, 1 października, upływa termin oddawania głosów na papierowych kartach. Dotychczas pobrano ich ok. 40 tys. Rozpoczynamy właśnie ich liczenie.

Ponieważ oddawać głosy w budżecie obywatelskim mogą wszystkie osoby mieszkające w Łodzi (niezależnie od miejsca zameldowania), w przyszłym tygodniu przy państwowych uczelniach wyższych w Łodzi stanie autobus magistratu - mobilny punkt głosowania na budżet obywatelski, w którym głosy będą mogli oddawać studenci.

W internetowym głosowaniu najbardziej aktywni są mieszkańcy osiedli: Widzew Wschód, Teofilów-Wielkopolska oraz Chojny-Dąbrowa. Wszystkich projektów, na które można oddać głosy jest 730 (w tym 136 projektów ponadosiedlowych).

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości