Budżet obywatelski zainteresował 30 tys. łodzian. Do podziału jest 20 mln zł!

  • Express Ilustrowany
Rekordową liczbę blisko 900 wniosków do budżetu obywatelskiego złożyli łodzianie. Większość trafiła do magistratu w piątek, w ostatniej chwili - jeszcze w środę wniosków było ok. 250. Wartość inwestycji, których realizacji domagają się mieszkańcy to prawie pół miliarda złotych. A do podziału jest 20 mln zł.

(MSM)

- Taka ilość wniosków oznacza, że w projekt budżetu obywatelskiego zaangażowało się ponad 30 tysięcy osób (każdy wniosek musiał być poparty minimum 15 podpisami - przyp. red.). Mam nadzieję, że równie dużo osób będzie głosowało na propozycje - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Zobacz, jak mieszka Hanna Zdanowska [FILM]

Złożone wnioski dotyczą głównie małych projektów - remontów chodników, ulic, budowy placu zabaw. Jednym z najoryginalniejszych jest postawienie pomnika Rajmunda Rembielińskiego - pomysłodawcy utworzenia okręgu przemysłu włókienniczego w okolicy Łodzi.

Urząd przez wakacje będzie weryfikował wnioski. Pod koniec września (21 - 27 IX) mieszkańcy w głosowaniu mieszkańcy zdecydują, które zostaną zrealizowane.
- Mieszkaniec każdej z dzielnic będzie mógł wskazać 5 projektów ze swojego rejonu, które chce poprzeć oraz 5 projektów ogólnołódzkich - mówi radny Paweł Bliźniuk.

Każdą z dzielnic dostanie 3 mln zł na inwestycje, a 5 mln zł jest przeznaczonych na przedsięwzięcia ogólnomiejskie. Najwięcej wniosków (z dotychczas przeliczonych) zostało złożonych na Bałutach - 125, najmniej na Śródmieściu - 84.
Łódź jest miastem, które najwięcej pieniędzy zarezerwowało na budżet obywatelski (20 mln zł), podczas gdy w Poznaniu jest to 10 mln zł, Sopocie 4 mln zł, a Wrocławiu 2 mln zł. We Wrocławiu wpłynęło 241 wniosków, Sopocie - 100, a Poznaniu 265.

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości