Budżet obywatelski w Łodzi. Boisko przy SP 46 nieczynne wieczorami i w weekendy

  • Dziennik Łódzki
Wart 1 mln zł obiekt wybudowany z budżetu obywatelskiego jest nieczynny wieczorami i w weekendy.

Matylda Witkowska

Mieszkańcy Starego Polesia w budżecie obywatelskim Łodzi zagłosowali za boiskiem dla Szkoły Podstawowej nr 46 przy ul. Żwirki 11/13. Mieli nadzieję, że będą z niego korzystać. Ale wieczorami i w weekendy boisko jest zamknięte. Tak samo jak postawiony wcześniej plac zabaw.

Kosztujący 1 mln zł obiekt został otwarty z pompą dwa tygodnie temu. Wykonano go w ramach budżetu obywatelskiego na 2017 r., głównie dla uczniów. W dokumentach zapisano jednak, że „po godzinach pracy szkoły będzie możliwość udostępniania obiektu także mieszkańcom osiedla”. Ale boisko jest czynne bardzo krótko.

„Kiedy przychodzi weekend dzieci nie mogą korzystać z obiektów, gdyż są pozamykane na klucz. Czy jest możliwe, aby obiekt zbudowany w ramach budżetu obywatelskie był dla obywateli zamknięty?” - napisał do redakcji jeden z sąsiadów.

Barbara Cygan, dyrektor szkoły, podkreśla, że boisko udostępnianie jest dzieciom spoza szkoły od godz. 16 do zmroku.

- Obecnie zamykamy je ok. godz. 19.30 - 20 - mówi dyrektor i przyznaje, że wieczorami i w weekendy boisko jest zamknięte. Powodem jest konieczność włączenia alarmu.

- Jedyne wejście na boisko jest obok szkoły, na terenie objętym alarmem. Pracujemy jednak nad tym, by nie kolidował on z wejściem - mówi Barbara Cygan.

Zobacz też:Boisko w Rawie Mazowieckiej zniszczone. Straty to około 50 tys. zł.

Szkoła nie ma też pracownika dozoru, który sprawowałby opiekę nad boiskiem w weekendy. - Chcemy wziąć udział w programie Trener Osiedlowy. To zwiększyłoby dostępność w weekendy - zapewnia dyrektor Cygan.

W budżecie obywatelskim brana jest pod uwagę dostępność obiektu dla wszystkich mieszkańców. - Nie jest jednak nigdzie określone, jak dokładnie ta dostępność ma wyglądać - wyjaśnia radny Bogusław Hubert, przewodniczący doraźnej komisji ds. budżetu obywatelskiego.

W tym roku, już po głosowaniu na boisko w SP 46, wprowadzono do formularza zadania z budżetu obywatelskiego dokładne określenie godzin i zakresu dostępności.

Nadal jednak koszty utrzymania inwestycji z budżetu obywatelskiego w kolejnych latach muszą ponosić beneficjenci. Bogusław Hubert podkreśla, że w historii budżetu obywatelskiego wydano już 200 mln zł, z czego większość na inwestycje, które trzeba utrzymywać.

- Dlatego jestem zdania, że niekoniecznie musimy zwiększać pulę budżetu obywatelskiego do 100 mln zł. Lepiej zwiększyć pulę pieniędzy na lepsze wykorzystanie tego, co już zbudowaliśmy - ocenia radny.

Tymczasem dziś w nocy skończyło się głosowanie w piątej edycji budżetu obywatelskiego. Powstaną kolejne inwestycje, które trzeba będzie utrzymać. Jakie one będą, dowiemy się do 21 października.

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości