Budżet obywatelski Łodzi, czyli... towarowe rowery i jednorożce

  • Express Ilustrowany
Łącznie 1572 wnioski złożyli łodzianie do budżetu obywatelskiego na rok 2017. Wśród ciekawych propozycji wydania 40 milionów złotych (9,95 mln zł na projekty ogólnołódzkie i 30,5 mln zł na projekty osiedlowe) są m.in.: pomnik rodzinki jednorożców koło przystanku Piotrkowska Centrum (tzw. Stajni Jednorożców), podniebna platforma relaksacyjna w parku na Zdrowiu, stylizowana na USS Enterprise (statek kosmiczny z filmu „Star Trek”), rozminowanie poligonu na Brusie, program do walki ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem, największy w Polsce maszt flagowy i rowery towarowe dla Łódzkiego Roweru Publicznego.

Piotr Jach

Mecz FRANCJA PORTUGALIA FINAŁ EURO 2016
Do budżetu ogólnołódzkiego zgłoszono 343 wnioski. W kategorii „osiedlowej” najwięcej projektów dotyczy Widzewa (297), a dalej Polesia (287), Bałut (270), Górnej (259) i Śródmieścia (121). Etap opiniowania projektów przez UMŁ (zasadności, wykonalności, korzyści) już się zakończył, teraz wnioski analizuje doraźna Komisja ds. Budżetu Obywatelskiego, która zdecyduje, które przejdą do fazy głosowania. Zweryfikowano już 1285 wniosków: 1007 pozytywnie, 278 - negatywnie.

- Cieszy, że na spotkaniach komisji pojawia się coraz więcej łodzian, których projekty zostały zaopiniowane negatywnie, i starają się przekonywać nas do swoich racji - mówi radna Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Najwięcej wniosków dotyczy spraw leżących w kompetencji Zarządu Dróg i Transportu. Niestety, często są to projekty bardzo trudne, a bywa też, że niemożliwe do realizacji, jak np. poszerzenie przejazdu pod wiaduktem kolejowym na ul. Drewnowskiej, co leży poza kompetencjami gminy Łódź.

Ogłoszenie listy zaaprobowanych do głosowania projektów nastąpi do 26 sierpnia. Samo głosowanie rozpocznie się 10 września (na kartach do głosowania potrwa do 18 września, internetowe - do 9 października), wyniki będą znane do 18 października.
WYNIKI LOTTO

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości