Budżet obywatelski 2015: Łódzka fantazja nie zna granic

  • Express Ilustrowany
Za za kilka dni łodzianie będą mogli wybrać na co z miejskiego budżetu ma być wydane 40 mln zł (jest to tzw. budżet obywatelski na 2015 r). Wśród 752 projektów, które zaakceptowali wstępnie urzędnicy magistratu (a zgłoszono wszystkich 871) są i dosyć egzotyczne.

(msm)

Jeden z wniosków zakłada powstanie przy ul. Krańcowej (obok parku im. Piłsudskiego) "Parku ufologiczno - kryptozoologicznego". Na powierzchni ok. 1 hektara miałyby stanąć naturalnej wielkości figury przedstawiające "stworzenia nieopisane dotąd przez naukę akademicką" czyli : ufoludki, yeti, chupacabra i potwór z Loch Ness. Koszt powstania takiego parku to ok. 1,2 mln zł.

Jest też pomysł wydania 11 tys. zł na leczenie lekami nowej generacji niedźwiedzi w podeszłym wieku w łódzkim zoo (Agaty, Westy, Filipa i Mali). Można też zagłosować na projekt mający na celu poprawę warunków życia zreumatyzowanej słonicy Magdy oraz sprowadzenie do łódzkiego zoo hipopotamów karłowatych (koszt 1,5 mln zł).

Inne kontrowersyjne projekty to m.in. darmowe Wi-Fi w tramwajach i autobusach (1,1 mln zł), ogród i taras widokowy na dachu kamienicy przy ul. Sienkiewicza 61/63 (1 mln zł), przywrócenie kursowania nocnych autobusów co pół godziny (4,3 mln zł), renowacja śmigłowca Mi-6 (0,5 mln zł), konserwacja poniemieckiej lokomotywy na stacji Radegast (147 tys. zł), tor kartingowy na Brusie (3,5 mln zł) czy powrót Parady Wolności (2,5 mln zł).

Większość projektów dotyczy jednak przede wszystkich remontów szkół i przedszkoli oraz budowy przy nich boisk sportowych. Sporo jest także pomysłów dotyczących remontów chodników, ulic i budowy miejsc parkingowych np. na Widzewie i przy cmentarzu na Zarzewie. Można głosować też na powstanie kolejnych woonerfów czyli podwórców (ulic z ograniczonym ruchem samochodowym) np. na ul. Stefanowskiego (2,1 mln zł), Miedzianej (2,1 mln zł), Traugutta (2,2 mln zł). Są też wnioski o ustawienie nie na kolejnych ulicach drzew w doniczkach – na ul. Legionów (565 tys zł), placu Dąbrowskiego (170 tys. zł) i Piotrkowskiej (od Moniuszki do Jaracza – 155 tys. zł).

Wśród tak ambitnych przedsięwzięć są też prostsze, a potrzebne np. winda w Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych nr 2 (830 tys. zł), pianino i telewizor dla Domu Pomocy Społecznej Włókniarz (8,5 tys. zł), termomodernizacja schroniska dla bezdomnych mężczyzn (168 tys. zł), czy samochód dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Andrzejowie (900 tys. zł)

Do podziału jest 40 mln zł. Na każda z 5 dzielnic Łodzi przypada 6 mln zł, a pozostałe 10 mln zł jest przeznaczone na projekty ogólnołódzkie. O tym, które projekty będą realizowane w przyszłym roku zdecydują łodzianie głosując w dniach 20 - 28 września (osobiście bądź przez internet). Każdy łodzianin będzie mógł poprzeć 5 projektów z dzielnicy w której mieszka i 5 ogólnołódzkich. Zrealizowane w przyszłym roku będą te,m które uzyskają najwięcej głosów.

Nowe stawki VAT. Co zdrożeje?

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości