Budują podwórzec na Traugutta. Woonerf będzie gotowy w październiku

  • Express Ilustrowany
Od sfrezowania asfaltowej nawierzchni rozpoczęła się w poniedziałek przebudowa ul. Traugutta na odcinku od ul. Piotrkowskiej do ul. Sienkiewicza, w ramach której zostanie ona zamieniona na tzw. podwórzec lub inaczej woonerf. Modernizacja określana terminem woonerf oznacza taki sposób projektowania ulicy w strefie zurbanizowanej, by przy zachowaniu podstawowych funkcji danej ulicy położyć szczególny nacisk na uspokojenie ruchu. Projekt jest realizowany w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego. Za jego realizacją głosowało 1 tys. 857 osób.

(IZJ)

W związku z pracami ulica została zamknięta dla ruchu. Dozwolone są jedynie docelowe wjazdy.

- W pierwszej kolejności będzie przebudowywana infrastruktura podziemna tej ulicy, w tym m.in. instalacja gazowa - mówi Katarzyna Mikołajec, zastępca dyrektora ds. inwestycji i remontów w Zarządzie Dróg i Transportu w Łodzi.

Podwórzec na ul. Traugutta będzie wyglądał identycznie jak ten na ul. 6 Sierpnia. Pojawi się na nim taka sama kostka granitowa w kolorze czerwonym i szarym, identyczne meble miejskie, czyli ławki oraz identyczne drzewa, czyli wiśnie piłkowane Kanzan, nazywane popularnie wiśniami japońskimi. Nowością będzie jednak szachownica z kostki bazaltowej w dwóch odcieniach szarości, która zostanie ułożona na wysokości skrzyżowania z ul. Hotelową (szachownica będzie nawiązaniem do nawierzchni tej ulicy). Pojawią się także małe progi zwalniające wykonane z kostki granitowej.
Po przebudowie ruch samochodowy będzie odbywał się po ul. Traugutta początkowo wzdłuż nieparzystej strony numerów (czyli wzdłuż m.in. hotelu Grand), po czym w połowie zostanie przekierowany na stronę parzystą. Ma to za zadanie skłonić kierowców do wolniejszej jazdy. W ramach modernizacji, we wnękach między kamienicami, powstaną miejsca parkingowe, a na skwerze u zbiegu z ul. Sienkiewicza – plac zabaw.
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom w podwórzec nie zostanie jednak wkomponowany kultowy neon „ŁÓDŹ FABRYCZNA”, który witał i żegnał pasażerów na dworcu Łódź Fabryczna.
Całość prac, która będzie kosztować około 2 mln zł, potrwa do początku października. Do tego czasu dla kierowców jadących ul. 6 Sierpnia został wyznaczony objazd przez ul. Piotrkowską i ul. Moniuszki, która stała się ulicą dwukierunkową.

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości