Zielone zadania BO 2017. Na nowy park jeszcze poczekamy

  • Gazeta Krakowska
W teorii zadania z budżetu obywatelskiego mają być zrealizowane w roku następnym. W praktyce zajmuje to trochę dłużej. Tak jest z zielonymi projektami z 2017 roku.

Piotr Ogórek

W ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego na 14 zwycięskich zadań ogólnomiejskich, połowa dotyczyła projektów związanych z zielenią. W tym roku doczekamy się realizacji trzech zadań, ale tylko częściowo. Większość jest realizowana w cyklu dwuletnim i powstanie w roku 2019. Nad wszystkimi, poza jednym, pracuje Zarząd Zieleni Miejskiej.

W tym roku uda się zrealizować zadanie „Strefy Chilloutu, relaks na leżakach”. Projekt zakłada tworzenie miejskich stref relaksu składających się z leżaków i małych stoliczków. Na razie powstanie tylko jedna taka strefa, w Parku Tysiąclecia. Będzie to także początek rewitalizacji tego parku.

Nasadzenie po 100 drzew w każdej z 18 dzielnic to kolejne zadanie, które będzie realizowane częściowo. W tym roku w każdej dzielnicy zostanie posadzonych po ok. 30 drzew. - Ogrodnicy miejscy ustalają dokładne lokalizacje i dobierają odpowiednie gatunki drzew. Nasadzenia wykonamy jesienią, a resztę w przyszłym roku - tłumaczy Katarzyna Przyjemska-Grzesik z ZZM. To zadanie jest warte 1 mln 665 tys. zł. W tym roku wydano już 665 tys.

Kolejny projekt związany z nowymi nasadzeniami roślin to „Zdrowy Kraków - zielenieje!”. Także on jest realizowany w etapie dwuletnim. W tym roku nowe nasadzenia pojawiły się w rejonie ul. Królewskiej 14-16, ronda przy ul. Chełmskiej i w Parku Wyspiańskiego. Powiększono też łąkę kwietną w Parku Kurdwanów. Wstępne lokalizacje dalszych nasadzeń są już wybrane dla krzewów i roślin cebulowych. ZZM ustala lokalizacje dla drzew i kwiatów. W tym roku wydano na ten cel 200 tys. zł z przewidzianych na zadanie 526 tys.

W 2018 r. w całości może powstać projekt pilotowany przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Zakłada on połączenie krakowskich parków trasami rowerowymi. Połączone mają być parki między Krowodrzą, Zwierzyńcem, Bronowicami a Prądnikiem Białym, z możliwością kontynuacji do Zielonek, Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Ojcowa.

EDIT: W piątek przed południem okazało się, że powyższe zadanie może być zagrożone. "Trwa poszukiwanie formuły, która pozwoli na sfinansowanie projektu. Problemem są oczywiście zarezerwowane dla BO pieniądze - w okresie oceny formalnej i merytorycznej projektu na rynku obowiązywały inne ceny, od marca tego roku kwoty ofert ze strony firm wzrosły średnio o 30 proc. w całej Polsce, stąd istnieje potrzeba ponownej weryfikacji zadania i dopasowanie możliwości budżetowych miasta" - poinformował nas ZIKIT w komunikacie. Postępowanie przetargowe dla tego zadania zostało unieważnione.

Pozostałe zadania muszą poczekać do przyszłego roku. Najciekawiej wygląda projekt dotycząca powstania nowego parku przy ulicy Wadowickiej. Chodzi o blisko 90-arowy teren gęsto porośnięty drzewami. To grunty miejskie, więc można na nich stworzyć park. ZZM przygotował już dokumentację projektową, a na przyszły rok zaplanował prace budowlane.

- Już teraz przygotowaliśmy teren pod przyszłoroczną inwestycję z naszych własnych środków, m.in. oczyściliśmy z gruzu, śmieci, połamanych drzew i zalegających gałęzi - zaznacza Katarzyna Przyjemska-Grzesik.

W ubiegłorocznym budżecie obywatelskim najwięcej głosów dostało zadanie dalszego zagospodarowania i rewitalizacji Zalewu Bagry. Aktualnie trwa weryfikacja ofert przetargowych na wykonanie prac nad Zalewem. Te mają się zacząć w tym roku i potrwają do następnego.

Ostatnie zadanie to budowa tężni solankowych w Krakowie. ZZM wkrótce ogłosi zamówienie publiczne na wyłonienie wykonawcy, który przygotuje projekt, a potem wybuduje tężnie. To zadanie będzie warte blisko 1 mln zł.

ZOBACZ KONIECZNIE:

FLESZ: startuje Tour de Pologne 2018

Źródło: vivi24

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dzieje się w Krakowie

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości