Wzrasta zainteresowanie budżetem obywatelskim?

 • Dziennik Polski
Inicjatywy społeczne. Dotąd krakowianie złożyli 31 projektów do BO. Urzędnicy zapewniają, że ta liczba będzie rosła.

Anna Agaciak

Siedem projektów ogólnomiejskich oraz 24 projekty dzielnicowe do budżetu obywatelskiego złożyli od początku marca mieszkańcy Krakowa. - Ta liczba jest bardzo zbliżona do dostarczonych projektów w podobnym okresie ubiegłego roku - informuje Mateusz Płoskonka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych. - Spodziewamy się jednak, że na ostatnią chwilę zostaniemy nimi wręcz zasypani. Tak wynika z telefonów na naszą infolinię i rozmów w trzech punktach informacyjnych.

Jak podaje dyrektor Płoskonka, punkty informacyjne w centrach handlowych M1 i Bonarka oraz namiot na Małym Rynku odwiedziło już blisko 700 osób zainteresowanych budżetem obywatelskim.

Urzędnicy zapraszają też krakowian na maraton pisania wniosków. Podczas tego wydarzenia każdy będzie mógł skorzystać z pomocy urzędników. Pierwszy maraton wystartuje 21 marca o godz. 17 w Miejskim Centrum Dialogu przy ul. Brackiej 10. Do godz. 20 pracownicy Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych, Wydziału Rozwoju Miasta oraz Kancelarii Rady Miasta i Dzielnic Krakowa będą czekać na mieszkańców zainteresowanych złożeniem wniosków do budżetu obywatelskiego.

Czego dotyczą złożone już projekty, dyrektor Płoskonka nie może jeszcze ujawnić, ale zdradza, że bardzo dużo z nich dotyczy zielonej infrastruktury miasta. - Ludzie zaczęli się baczniej przyglądać swej najbliższej okolicy, parkom i skwerom. Dostrzegają tam konieczność inwestycji - mówi dyrektor. - To nowa tendencja, która rozpoczęła się od 2015 roku.

Przypomnijmy, propozycje zadań mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy Krakowa, którzy ukończyli 16 lat. W części dotyczącej zadań dzielnicowych mogą je przedstawiać mieszkańcy dzielnicy, której dotyczy projekt.

Składanie propozycji zadań do IV edycji BO trwać będzie do 31 marca. Potem komisja weryfikacyjna do końca maja podda je ocenie formalnej i prawnej. Publikacja wyników weryfikacji nastąpi 2 czerwca. Będzie je można zobaczyć na platformie internetowej pod adresem www.budzet.dialoguj.pl.

Głosowanie odbędzie się w dniach 17-30 czerwca. W tym roku będzie można głosować na dwa sposoby: tradycyjnie na kartach oraz przez internet. Zatwierdzenie listy projektów do realizacji oraz ich upublicznienie nastąpi do 31 lipca. Zadania wybrane w czwartej edycji będą realizowane w 2018 r.

Urząd Miasta przez cały marzec prowadzi specjalną infolinię BO - nr 12 616-11-11 (w godzinach pracy magistratu). Nadal odbywają się również spotkania dzielnicowe z mieszkańcami. Oto najbliższe terminy:

 • 18 marca - godzinach 12-14 - Planty przy placu zabaw, ul. Sebastiana;
 • 22 marca - godz. 18-20 - budynek Kościoła dla Miasta Krakowa, ul. Berka Joselewicza 28;
 • 29 marca - godz. 18-19- siedziba Rady Dzielnicy I, Rynek Kleparski 4;
 • 28 marca - godz. 17-18.30 - siedziba Rady Dzielnicy IV, ul. Białoprądnicka 3;
 • 30 marca - godz. 16.30-18.30 - siedziba Rady Dzielnicy IV, ul. Białoprądnicka 3;
 • 23 marca - godz. 18-19 - siedziba Rady Dzielnicy V, ul. Kazimierza Wielkiego 112/2;
 • 27 marca - godz. 18 - 19 - siedziba Rady Dzielnicy V, ul. Kazimierza Wielkiego 112/2;
 • 21 marca - godz. 18 - świetlica Zespołu Szkół Budowlanych nr 1, ul. Szablowskiego 1;
 • 23 marca - godz. 18 - Dom Kultury SM „Kurdwanów Nowy”, ul. Witosa 39;
 • 23 marca -godz. 17.30 - siedziba Dzielnicy XII, ul. Kurczaba 3;
 • 22 marca - godz. 18.30 - BAL, ul. Ślusarska 9;
 • 28 marca - godz. 19-21- siedziba Rady Dzielnicy XIV Czyżyny, os. Dywizjonu 303 nr 34;
 • 23 marca - godz. 18 - Rada Dzielnicy XVII, os. Na Stoku 15;
 • 20 marca - godz. 17-18 - siedziba Rady Dzielnicy, osiedle Centrum B 6.

anna.agaciak@dziennik.krakow.pl

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości