Wybory 2020. Andrzej Duda wygrał pierwszą turę, ale za mało i musi walczyć w drugiej

  • Gazeta Współczesna Plus
Trzynaście punktów procentowych przewagi Andrzeja Dudy nad Rafałem Trzaskowskim. Taki wynikiem kończy się pierwsza tura wyborów prezydenckich w Polsce. W Podlaskiem ten wynik jest jeszcze lepszy, bo kandydat PiS przekroczył (o pół punktu, ale jednak) 50-procentowe poparcie. Ale to za mało, więc będzie druga tura - 12 lipca.

Andrzej Matys

Kandydat KO Rafał Trzaskowski zebrał 20,6 proc. głosów, a objawienie tej kampanii, kandydat niezależny Szymon Hołownia zdobył 16,6 proc. głosów podlaskich wyborców. Dużo to czy mało? Jak mówił po zakończeniu głosowania Hołownia i dużo, i mało. Dużo, bo jeszcze niedawno jego poparcie było zerowe, a mało, bo niewiele zabrakło, by pokonać kandydata uzbrojonego w partyjne wsparcie. Tyle że kampania w czasie, której niezależny kandydat o białostockim rodowodzie dość często bywał w Podlaskiem (i niekoniecznie w dużych miastach) dała ciekawe efekty. W wielu gminach Szymon Hołownia pokonał Rafała Trzaskowskiego. I to wyraźnie.

- Szymon osiągnął dobry wynik. Nie będzie łatwo przejąć jego elektorat, choć nam bardzo by się przydał. Mam jednak wrażenie, że znowu w drugiej turze polegniemy, a to o czym marzą Tyszkiewicz z Truskolaskim w sferze marzeń może zostać. Oni, czyli PiS mają zdyscyplinowany elektorat, a u nas bywa różnie - uważa wieloletni działacz Platformy, który prosi (jednak) o niepodawanie nazwiska.

Wybory prezydenckie 2020. Rafał Trzaskowski i Koalicja Obywatelska zrobią wszystko, żeby wygrać. Trzaskowski już w trasie. Relacja ze sztabu

Na przykład w powiatach, które od dawna znane są z lewicowych sympatii, czyli bielskim i hajnowskim wybory prezydencki wygrał popierany przez PiS Andrzej Duda. O ile jednak jego przewaga w powiecie bielskim jest bardzo wyraźna, to w hajnowskim niespełna dwupunktowa. W dodatku w powiecie hajnowskim najlepiej widać, ile głosów niezależny kandydat Szymon Hołownia kandydatowi KO Rafałowi Trzaskowskiemu zabrał.

Jeśli w powiecie bielskim Szymon Hołownia wygrał wybory prezydenckie tylko w gminie Orla (a w siedmiu był drugi), ale już w hajnowskim zwyciężył w trzech gminach. Tymczasem kandydat KO wygrał jedynie w Białowieży, a poza tym zwykle był trzeci. I generalnie miejsc w regionie, w których Trzaskowski tracił głosy na rzecz Hołowni było sporo, np. w gm. Grabowo (powiat kolneński).

Wbory prezydenckie 2020. Władysław Kosiniak- Kamysz dużo poniżej oczekiwań. Widać rozczarowanie u kandydata Ludowców

Jednak jeszcze większym zaskoczeniem, niż wyborcze zdobycze Szymona Hołowni, jest klęska szefa ludowców Władysława Kosiniaka-Kamysza. I to w województwie, o które w powszechnym przekonaniu jest rolnicze. Co prawda, tuż po zamknięciu lokali wyborczych szef podlaskich ludowców mówił, że to i tak najlepszy od 15 lat wynik kandydata PSL na prezydenta, ale trudno mu było ukryć żal po klęsce. Bo jak inaczej określić wyniki szefa PSL, które rzadko przekraczały 3 proc., a bywało, że poparcie kończyło się na poziomie 0,72 proc. I to w gminach wiejskich.

- Wybory prezydenckie rządzą się swoimi prawami. W samorządowych PSL zwykle osiąga lepsze wyniki i tak pewnie zostanie. W przypadku Kosiniaka-Kamysza ważne są dwie rzeczy. Po początkowo dobrych sondażach, które dawały mu około 10 proc. poparcia na scenie pojawił się Rafał Trzaskowski i kandydat PSL osłabł. Dla bardziej liberalnych mieszkańców wsi i mniejszych miast, przy bardzo słabej kandydatce KO wydawał się być naturalnym kandydatem, który nie jest Dudą. Ale pojawił się Trzaskowski i wyrazistość Kosiniaka-Kamysza spadła. A drugie to zjawisko, które trwa od lat, czyli sukcesywne podgryzanie przez PiS elektoratu wiejskiego i tam gdzie PiS się wzmacnia PSL słabnie - uważa dr Maciej Białous, socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku.

Wreszcie urzędujący prezydent Andrzej Duda w Podlaskiem wygrał, tak jak wskazywały sondaże. Ale nie wygrał tak, jak chcieli działacze. Zresztą wyraz swemu rozczarowaniu ogólnopolskim wynikiem Andrzeja Dudy dał wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki: - Gdyby nie Jarosław Gowin, bylibyśmy półtora miesiąca po wyborach. Wygranych wyborach. Ale trudno, jest jak jest - powiedział wczoraj (29.06) w radiu RMF.

Wybory prezydenckie 2020: Nowy sondaż dla Faktów TVN. W drugiej turze niemal remis. Zdecydują wyborcy wahający się

Np. Podlaskie i Białystok okazały się najsłabszym matecznikiem PiS na Ścianie Wschodniej. Podkarpackie poparło Andrzeja Dudę w prawie 61 proc., a Lubelskie i Świętokrzyskie na ponad 56 proc. Sondaże wskazywały w Podlaskiem wystarczyłaby pierwsza tura, a skończyło się na 50,6 proc. I nawet jeśli ośrodki tradycyjnie sprzyjające PiS ( Łomża, Wysokie Mazowieckie, Zambrów czy Mońki) zrobiły swoje i np. 73,15 proc. mieszkańców gminy Wysokie-Mazowieckie głosowało na Andrzeja Dudę, to w mieście poparło już "tylko" 54,18 proc. wyborców.

Pojawiły się nawet głosy, że kampanię można było zrobić lepiej. Że powinien ją prowadzić jeden ośrodek, a nie dwa, jak było pod koniec kampanii. Dwa, czyli: szef PiS w regionie wspierany przez wicewojewodę (odpowiadał za zbieranie podpisów) oraz marszałek, który do gry wkroczył w ostatniej chwili. I że jeden silny sztab miałby "lepsze dotarcie" do niezdecydowanego elektoratu. Spór został jednak zażegnany (ciekawe na jak długo), bo wszystkich jednoczy druga tura. Inna sprawa, że są i tacy którzy twierdzą, że 43,6 proc. poparcia w Polsce to bardzo dobry wynik.

- Przy 11 kandydatach i takim rozdrobnieniu głosów nie można było wygrać w pierwszej turze. Sondaże to jedno, a życie to zupełnie ina sprawa. Ważne, że nad rywalem mamy wyraźną przewagę i duże szanse na powiększenie grupy wyborców. Trzeba tylko przez dwa tygodnie ciężko pracować - mówi starosta białostocki Jan Perkowski.

Dodajmy jeszcze, że najwyższe poparcie urzędujący prezydent miał w łomżyńskiej gminie Przytuły (jedna z najbiedniejszych w Polsce) - 84,85 proc., ale niewiele gorsze w bielskiej gminie Brańsk (82,88 proc.) czy Wyszki (78,16 proc.), czyli tam, gdzie jeszcze do niedawna królowała lewica, a dziś jej kandydat Robert Biedroń o poparcie rywalizował tylko z Władysławem Konsiniakiem-Kamyszem.

Nowe objawy koronawirusa

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości