Walka z koronawirusem. Szpital w Gorzowie cieszy się z płynu do dezynfekcji, który wyprodukowali naukowcy z Akademii im. Jakuba z Paradyża

  • Gazeta Lubuska
To płyn wytworzony przy użyciu nanocząsteczek srebra! Ma właściwości odkażające i bakteriobójcze i będzie wykorzystany w Jednoimiennym Szpitalu Zakaźnym przy ul. Walczaka w Gorzowie Wlkp.

RED

W poniedziałek, 6 kwietnia 2020 r. 40 litrów płynu do dezynfekcji powierzchni – wyprodukowanego przez naukowców z Akademii im. Jakuba z Paradyża – trafiło do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Płyn wytworzony przy użyciu nanocząsteczek srebra
Jak informuje gorzowska lecznica, płyn wytworzony przy użyciu nanocząsteczek srebra ma właściwości odkażające i bakteriobójcze i będzie wykorzystany właśnie w Jednoimiennym Szpitalu Zakaźnym przy ul. Walczaka w Gorzowie Wlkp.
- Przekazana ilość wystarczy nam na około 2 tygodni – mówi Dorota Mądrawska, kierownik Działu Higieny Szpitalnej w lecznicy. - Tylko do dezynfekcji namiotów przy ul. Walczaka dziennie zużywamy około 5 litrów płynu.

Czytaj także

Naukowcy z Akademii im. Jakuba z Paradyża zmodyfikowali metodę
Jak donosi szpital w Gorzowie, metodę wytwarzania płynu na bazie nanocząsteczek srebra naukowcy z Gorzowa opracowali już trzy lata temu. Teraz ją zmodyfikowali. - Metody łukowe wytwarzania takich płynów są znane od lat 60. ubiegłego wieku - mówi Krzysztof Jankowski z laboratorium nanotechnologii i nanobiologii AJP w Gorzowie Wlkp. - My zmodyfikowaliśmy tę najbardziej powszechną. Zamiast prądu stałego wykorzystaliśmy prąd zmienny. Zamiast wysokiego amperażu i niskiego napięcia – niski amperaż i wysokie napięcie. To pozwoliło nam otrzymać odpowiednią dla naszych potrzeb charakterystykę napięciowo-prądową. Tym sposobem opracowaliśmy metodę na efektywne wytwarzanie płynu z właściwościami dezynfekującymi.

Czytaj także

Nanocząsteczki osiadają i skutecznie chronią
- Przekazując szpitalowi płyn zalecamy, aby był wykorzystywany do fumigacji (czyli zamgławiania) powierzchni przy użyciu areozolu - tłumaczy Joanna Jabłońska, doktorantka na Politechnice Poznańskiej. - Po jego użyciu należy odczekać około godziny, by pozwolić nanoczastkom dokładnie osiąść i działać. Dopóki nie zostaną one starte z powierzchni, z którą mają kontakt – skutecznie ją chronią. Przeprowadzone badania potwierdzają trwałość takiego zabezpieczenia na około trzy dni.

Wytworzenie 40 litrów gotowego do użycia płynu zajmuje naukowcom ok. 10 godzin.

GDZIE JEST KORONAWIRUS W POLSCE?

Czytaj także

- W związku z pandemią koronawirusa do 11 kwietnia br. włącznie, w naszym kraju nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi i zawodowymi. - tłumaczyła podinsp. Małgorzata Barska z KMP w Zielonej Górze.

ZOBACZ TAKŻE: "Zero tolerancji". Policja zapowiada kary dla osób łamiących ograniczenia związane z pandemią

Więcej na temat:

Widzisz problem?

Jeśli realizacja budżetu obywatelskiego budzi Twoje wątpliwości